birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Mehmet Murat Çalık: Beylikdüzü’nde sadece binaları dönüştürmüyoruz, aynı zamanda yaşamı dönüştürüyoruz

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan 'Derin Uğultu' isimli belgeselin galası yapıldı. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, "Komşularımın daha güvenli konutlarda yaşamasını istiyoruz. Biz Beylikdüzü’nde sadece binaları dönüştürmüyoruz, aynı zamanda yaşamı da dönüştürüyoruz" dedi.

GÜNCEL 18.06.2022 14:40
Mehmet Murat Çalık: Beylikdüzü’nde sadece binaları dönüştürmüyoruz, aynı zamanda yaşamı dönüştürüyoruz
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beylikdüzü Belediyesi desteğiyle hazırlanan başta deprem olmak üzere Türkiye’de yaşanan doğal afetlerin ve konunun uzmanları ile yapılan röportajların yer aldığı Derin Uğultu belgeselinin galası yapıldı.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan belgeselin galası İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beylikdüzü Belediyesi işbirliği ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapıldı. Belgeselde başta deprem olmak üzere Türkiye’de yaşanan doğal afetler ve konunun uzmanları ile yapılan röportajlar yer alıyor.

Galanın açılış konuşmasını yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde olmaya devam edeceklerini söyledi. Alan, “Meslek alanımızda ortak çalıştaylar, eğitimler düzenlemeye çaba göstermekteyiz. Bugün burada bunun güzel örneklerinden birini Beylikdüzü Belediyesi ile yapmaktan büyük bir onur duyarım. Hepinizin huzurunda “Derin Uğultu” deprem belgeselinin sizlerle buluşmasında büyük emeği ve desteği bulunan, bu galanın düzenlenmesine vesile olan Beylikdüzü Belediye Başkanı’mız Mehmet Murat Çalık beye hepinizin huzurunda çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Belgeselin hazırlanmasında destek veren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Türkiye’nin deprem gerçeği ile yaşadığını belirterek Beylikdüzü’nü depreme hazırlıklı, dayanıklı ve dirençli bir kent haline getirmek için birden fazla alanda çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

"YAŞAMI DA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ"

“Göreve geldiğim ilk günden itibaren komşularımı göçük altında aramak isteyen bir belediye başkanı olmadığımı her platformda söylemiştim” diyen Çalık, “Komşularımın daha güvenli konutlarda yaşamasını istiyoruz. Biz Beylikdüzü’nde sadece binaları dönüştürmüyoruz, aynı zamanda yaşamı da dönüştürüyoruz. Önümüze çıkarılan bürokratik engelleri aşarak, Beylikdüzü’nde kapsamlı bir kentsel dönüşüm başlattık. Bu dönüşüm asla sadece bina odaklı değil. Bu dönüşümle vatandaşlarımızın sağlam konutlarda yaşamasını sağlamakla kalmıyor, yaşadıkları bölgeyi yeşil alanlar ve sosyal alanlarla da donatıyoruz” ifadelerini kullandı.

mehmet-murat-calik-beylikduzu-nde-sadece-binalari-donusturmuyoruz-ayni-zamanda-yasami-donusturuyoruz-1030243-1.

"GÖNÜLLÜLERDEN KURULU BİR EKİP OLUŞTURUYORUZ"

İlçe genelinde afetlerle mücadele için son 3 yılda yaptıkları çalışmalara değinen Çalık, “Afet Anı Koordinasyon ve Lojistik Merkezi, Beylikdüzü Mutfak, Afet ve Acil Durum Merkezi, Afet Sonrası Lojistik Destek Merkezi ve Kapalı Barınma Alanı yaptık. Ayrıca; Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde verdiğimiz Arama Kurtarma, Afet Yönetimi ve Temel İlk Yardım eğitimlerimizde Beylikdüzü’nde afet ve acil durum gönüllülerinden kurulu bir ekip oluşturuyoruz” diye konuştu.

"MAALESEF GÜZEL ÜLKEMİZİN HALİ BU"

Derin Uğultu belgeselinin yönetmeni Ozan Turgut ise ”Sizlere daha keyifli, daha eğlenceli filmler izletmek isterdim ama maalesef güzel ülkemizin hali bu. Filmde hocalarımızın altını çizdiği ‘birlikte başaracağız’ dediği temel nokta sizlersiniz. Biz onlarca kez tarihi yaşamak zorunda kalmışız ama hâlâ unutmaya seçiyoruz” dedi.

56 dakikalık belgeselde, afetlerden en az hasarla çıkmak için alınacak önlemler anlatılıyor. Belgesele, toplumdaki bilgi kirliliğinin yarattığı uğultu düşünülerek “Derin Uğultu” ismi verildi. Belgeselin çekimleri; İstanbul, Ankara, İzmir, Van ve Kocaeli’de gerçekleştirildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol