birgün

5° AZ BULUTLU

GÜNCEL 24.04.2021 10:00

Mehmet Muş'un 'çok sağlam bir arkadaş' dediği isim 'FETÖ'den açığa alınmış

Mehmet Muş ve Berat Albayrak arasındaki maillerde, Muş’un hakkında “çok sağlam bir arkadaş” dediği kişinin15 Temmuz’dan sonra açığa alındığı ortaya çıktı.

Mehmet Muş'un 'çok sağlam bir arkadaş' dediği isim 'FETÖ'den açığa alınmış

Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un, 2010’da, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a gönderdiği mailde “Çok sağlam bir arkadaş” sözleri ile kaymakam olmasını sağladığı F. L’nin FETÖ’den açığa alındığı ortaya çıktı.

Mehmet Muş’un bakan olarak atanması ile birlikte eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a gönderdiği, “Wikileaks” tarafından kamuoyuna açıklanan elektronik postaları yeniden gündeme geldi. Muş’un, bu e-postalar arasında kaymakamlık sınavına gireceğini belirterek “değerlendirilebilir” önerisinde bulunduğu kişiye ilişkin Albayrak ile yazışmaları dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Muş, 10 Eylül 2010’da, Albayrak’a, “F. L.(Kaymakamlık Mülakat)” konu başlığıyla e-posta gönderdi. L’nin özgeçmişini de e-postaya ekleyen ve “daha öncede L. ile ilgili mesaj attığını” belirten Muş, “Bu arkadaş Trabzon Sürmeneli ağabi, bizim köyden. Çok sağlam bir arkadaş. Kaymakamlık yazılı sınavını geçti. 23 Eylül Perşembe günü de sözlü mülakata girecek. Sıra numarası 117. Eğer siz de uygun görürseniz ağabi, değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı.

Albayrak, bir yıl sonra, 20 Eylül 2011’de ise L’nin durumunu öğrenmek için “Ne oldu bu arkadaşın durumu?” ifadesinin yer aldığı bir e-posta gönderdi. E-postayı aynı gün yanıtlayan Muş, L’nin görevden aldığını kaydederek “Şu an farklı ilçelerde, birer hafta süreyle görevlendiriliyor. Daha sonrasında da dil için yurtdışına gönderilecekmiş. Bilginiz dahilinde olsun ağabi. Yapmamız gereken herhangi bir şey var mı Berat Ağabi?” dedi.

BİR YIL ABD’DE KALDI

Sürmene İmam Hatip Lisesi mezunu olan ve Maliye Bakanlığı Kocaeli Defterdarlığı ile dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda çalışan L., 2010’da açılan kaymakam adaylığı sınavını kazanarak stajlarının ardından “dil öğrenmek için bir yıl süreyle Amerika Birleşik Devletleri’ne” gitti. 2011-2013 yılları arasında Kayseri Yeşilhisar, Niğde Ulukışla ve Ordu İkizce ilçelerinde kaymakam vekilliği görevlerinde bulunan L., 3 Eylül 2014’te Kaymakam olarak görevlendirildi. Ancak L., 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, 1 Eylül 2016’da FETÖ’den açığa alındı.