birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Meksika'da 2 haftada 3 gazeteci öldürüldü

Meksika'da son 2 haftada 3 gazeteci cinayete kurban gitti. Ülkede gazeteciler, meslektaşlarına yönelik cinayetleri protesto etti.

DÜNYA 26.01.2022 11:01
Meksika'da 2 haftada 3 gazeteci öldürüldü
Abone Ol google-news

Meksika'da son 2 haftada 3 gazeteci öldürüldü. Ülkede 2000 yılından bu yana öldürülen gazetecilerin sayısı ise 148'e ulaştı.

Gazeteci Lourdes Maldonado 23 Ocak'ta Tijuana şehrindeki evinin yakınlarında arabasında bulunduğu sırada silahlı saldırıya uğradı. Maldonado haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle Primer Sistema de Noticias (PSN) medya şirketine açtığı davayı yeni kazanmıştı.

17 Ocak'ta ise foto muhabiri Margarito Martinez Esquivel yine Tijuana'da öldürüldü.

Veracruz eyaletinde 12 Ocak'ta kaybolan gazeteci Luis Gamboa Arenas'ın da bıçaklanarak öldürüldüğü tespit edildi.

Gazetecileri Koruma Komitesine (CPJ) göre Meksika, basın mensuplarına karşı en çok şiddet uygulanan ve mesleki açıdan en ölümcül yerlerden biri.

Ülkede 2000 yılından bu yana 148 gazeteci öldürüldü.

GAZETECİLERDEN PROTESTO

Öte yandan Meksika'da gazeteciler, meslektaşlarına yönelik cinayetleri protesto etti.

Son 2 haftada 3 gazetecinin cinayete kurban gittiği ülkede, çok sayıda basın mensubu ve aktivist hükümet binalarının çevresinde toplanarak şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Meksika'nın İnsan Haklarından Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Alejandro Encinas, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador'un iktidara geldiği Aralık 2018 ile Ekim 2021 arasında 47 gazeteci suikasta kurban gitti. Bu dönemde işlenen cinayetlere ilişkin davaların yaklaşık yüzde 10'u mahkumiyetle sonuçlandı." ifadesini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun