birgün

21° AÇIK

Meksika'da bir gazeteci daha öldürüldü

Meksika'da, bir gazeteci daha cinayete kurban gitti. Ülkede yılbaşından bu yana öldürülen gazeteci sayısı 9'a yükselmiş oldu.

DÜNYA 06.05.2022 08:35
Meksika'da bir gazeteci daha öldürüldü
Abone Ol google-news

Gazetecilik mesleği açısından dünyadaki en tehlikeli ülkelerden biri sayılan Meksika'da, bir gazeteci daha cinayete kurban gitti.

Meksika basınında çıkan habere göre, yerel bir gazetede köşe yazarı olarak görev yapan Luis Enrique Ramizer'in, Sinaloa eyaletine bağlı Culiacan kentinde cesedi bulundu.

Sinaloa savcısı Sara Quinonez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yolda bulunan cesedin 59 yaşındaki Ramirez'e ait olduğunu teyit ettiklerini bildirdi.

Meksika'daki Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Ramirez'in cansız bedeninin plastiğe sarılı şekilde bulunduğuna dikkati çekerek, "Deliller, olayın kesinlikle bir cinayet olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Hükümet sözcüsü Jesus Ramirez de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, olayın açığa kavuşturulması için yerel yetkililerle birlikte çalıştıklarını ve bunun cezasız kalmayacağını söyledi.

Böylece ülkede yılbaşından bu yana öldürülen gazeteci sayısı 9'a yükselmiş oldu.

22 YILDA 152 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Meksika'da, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütüne göre 2000'den bu yana öldürülen gazeteci sayısı 152 oldu.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol