birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Meksika’da bir siyasetçi, WhatsApp söylentileri sonrası yakılarak öldürüldü

WhatsApp gruplarında bir çocuğun kaçırılmasından sorumlu olduğuna dair söylentilerin yayılmasının ardından Meksika'da Daniel Picazo isimli siyasetçi, yakılarak öldürüldü.

DÜNYA 15.06.2022 10:44
Meksika’da bir siyasetçi, WhatsApp söylentileri sonrası yakılarak öldürüldü
Abone Ol google-news

Meksika'da 31 yaşındaki Daniel Picazo isimli siyasetçi hakkında WhatsApp gruplarında bir çocuğun kaçırılmasından sorumlu olduğuna dair söylentilerin yayılmasının ardından 200 kişilik bir grup tarafından dövüldü.

Dövülmesinin ardından tarlaya sürülen Picazo, yakılarak öldürüldü.

BBC Türkçe'nin yerel basından yaptığı aktarıma göre, olay Picazo'nun Papatlazolco kentindeki dedesinin evini ziyareti sırasında gerçekleşti.

Yerel basına göre bu esnada Picazo'nun bir çocuk kaçırdığına dair söylentiler WhatsApp gruplarında yayılmaya başladı. Bunun üzerine Picazo ve yanındaki iki kişi, öfkeli bir kalabalığın saldırısına uğradı.

Yerel polisin olaya müdahale etmeye çalıştığı fakat sayılarının yetersiz kaldığı, Picazo'nun üstüne petrol dökülerek ateşe verildiği aktarıldı. Yetkililer daha sonra Picazo'nun cesedine ulaşabildi.

KİMSE GÖZALTINA ALINMADI

Kent yönetimi konu hakkında yaptığı açıklamada "Bu olayı kınıyoruz ve suçluların kanuna uygun bir şekilde yargılanması gerektiğini hatırlatıyoruz" ifadeleri yer aldı.

Yerel yönetim, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Fakat yerel basına göre henüz gözaltına alınan kimse olmadı. Picazo Mart ayına kadar Meksika Parlamentosu'nda danışman olarak çalışıyordu.

Milletvekili Johanna Torress, Picazo'nun "yetenekli ve çalışkan, ülkesine adanmış ve hayata dair büyük hayalleri olan genç bir adam" olduğunu söyledi.

Parlamento'daki en büyük partilerden Ulusal Hareket Partisi "bu talihsiz olayın ardından adalet beklediklerini" açıkladı.

Meksika'da linçler, özellikle de polisin müdahale etmekte yavaş kaldığı kırsal kesimlerde zaman zaman gerçekleşiyor.

Picazo bu yıl Puebla'da linç edilen ikinci kişi oldu.

2019'da da aynı eyalette yedi kişi dövüldükten sonra diri diri yakılarak öldürülmüştü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol