birgün

25° AÇIK

Meksika’da gazeteci cinayetleri durmuyor: 2 gazeteci daha öldürüldü!

Meksika’da iki gazeteci vurularak öldürüldü. Ülkede bu yıl öldürülen gazetecilerin sayısı 11’e yükseldi. Gazeteciler, artan şiddete karşı Mexico City’de protesto düzenledi.

DÜNYA 10.05.2022 12:55
Meksika’da gazeteci cinayetleri durmuyor: 2 gazeteci daha öldürüldü!
Abone Ol google-news

Meksika’nın Veracruz eyaletinde iki gazeteci vurularak öldürüldü.

Veracruz Eyalet Savcılığı, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Cosoleacaque'deki haber sitesi El Veraz'ın yöneticisi Yessenia Mollinedo Falconi ve muhabiri Sheila Johana Garcia Olivera'nın öldürülmeleri olayının araştırıldığını kaydetti.

Son iki cinayetle birlikte ülkede bu yılın başından beri öldürülen gazeteci sayısı 11'e yükseldi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütüne göre, ülkede 2000'den bu yana öldürülen gazeteci sayısı 150'yi aştı.

The Guardian’ın aktardığına göre ülkede gazeteciler ve yurttaşlar dün başkent Mexico City'de basına yönelik artan şiddet olaylarına tepki gösterdi.

Eylemde konuşan gazeteci Jordi Lebrija, bu yıl suikasta uğrayan gazetecilerin neredeyse tamamının evlerinin dışında katledildiğini ifade etti.

Bir diğer gazeteci Adela Navarro Bello ise gazetecilerin sadece uyuşturucu çeteleri ve suç örgütleri tarafından hedef alınmadığını belirterek, federal ve eyalet hükümetleri tarafından da ‘manevi açıdan yok edilmeye çalışıldıklarını’ dile getirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol