birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 11.03.2020 06:51

Meksika’da kadınlar greve gitti

Meksika’da kadınlar greve gitti

Meksika’da milyonlarca kadın, ülkedeki kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla bir günlük greve gitti. Ülke çapındaki eyleme kamu ve özel sektörü çalışanları ile işçiler katıldı. Kadın üniversite öğrencileri de grev kapsamında derslere girmedi.

Meksika’da greve giden kadınlar eylemlerine “Bizsiz bir gün” adını verdi. Kadınlar hükümetten, erkek şiddetiyle mücadele edilmesini ve soruna çözün bulunmasını talep etti. Meksika’da her gün ortalama 10 kadın öldürülüyor. 700’den fazla kadının öldürülmesiyle ilgili soruşturmalar ise hala sürüyor. Meksika hükümeti sorunla mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Şubat ayında yaptığı açıklamada “Medya sorunu manipüle ediyor” diyen Meksika Devlet Başkanı López Obrador ülkesinde eleştirilmişti. López Obrador eleştiriler sonrası hükümetinin sorunla mücadele ettiğini söylemişti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılan Meksikalı kadınlar Başkent Mexico City’de pazar günkü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılan bir grup ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Çatışmalarda 60’dan fazla kişi yaralanmıştı. Kutlamalara ise 80 binden fazla kişinin katıldığı açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol