birgün

16° AÇIK

DÜNYA 11.03.2020 06:51

Meksika’da kadınlar greve gitti

Meksika’da kadınlar greve gitti

Meksika’da milyonlarca kadın, ülkedeki kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla bir günlük greve gitti. Ülke çapındaki eyleme kamu ve özel sektörü çalışanları ile işçiler katıldı. Kadın üniversite öğrencileri de grev kapsamında derslere girmedi.

Meksika’da greve giden kadınlar eylemlerine “Bizsiz bir gün” adını verdi. Kadınlar hükümetten, erkek şiddetiyle mücadele edilmesini ve soruna çözün bulunmasını talep etti. Meksika’da her gün ortalama 10 kadın öldürülüyor. 700’den fazla kadının öldürülmesiyle ilgili soruşturmalar ise hala sürüyor. Meksika hükümeti sorunla mücadelede yetersiz kaldığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Şubat ayında yaptığı açıklamada “Medya sorunu manipüle ediyor” diyen Meksika Devlet Başkanı López Obrador ülkesinde eleştirilmişti. López Obrador eleştiriler sonrası hükümetinin sorunla mücadele ettiğini söylemişti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılan Meksikalı kadınlar Başkent Mexico City’de pazar günkü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına katılan bir grup ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Çatışmalarda 60’dan fazla kişi yaralanmıştı. Kutlamalara ise 80 binden fazla kişinin katıldığı açıklanmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız