Sanatçı Melek Mosso'nun, Tekirdağ Kiraz Festivali'nde sahne alacağı konserin iptal edilmesine yönelik baskıların ardından belediye yetkilisinden açıklama geldi: “Ne iptal edildi diyebiliriz, ne de edilmedi”

Melek Mosso hedefte: ‘Konserleri iptal edilsin’ baskısı
Fotoğraf: DepoPhotos

PowerTürk Müzik Ödülleri'nde yaptığı konuşmadan sonra, iktidara yakın kesimler tarafından sosyal medyada hedef gösterilen müzisyen Melek Mosso'nun yaklaşan konserlerinin iptal edilmesi talep edildi.

Diken'de yer alan habere göre; Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin organize ettiği ‘Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nde 11 Haziran Pazar günü sahne alacak olan Mosso’nun konserinin iptal edilmesi yönünde baskı yapıldı.

Diken’in ulaştığı Süleymanpaşa Belediyesi yetkilileri, konserin iptal edilip edilmediğine dair bilgi vermedi.

Yetkili “Ne iptal edildi diyebiliriz, ne de edilmedi” dedi.

***

NE OLMUŞTU?

PowerTürk tarafından düzenlenen Müzik Ödülleri'nde "en güçlü cover şarkı" ödülünün sahibi olan Melek Mosso, "Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile, kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum" diye konuşmuş, konuşması sosyal medyada gündem olmuştu.

Mosso, şunları söylemişti:

“Ben bu ödülü yüzyıllardır bu toplumda, dünyada ötekileştirilen kıyafetleri ile, kahkahasıyla kadın olmanın gerektirdiği her şeyle yargılanan, ittirilen, katledilen bütün kadınların ruhlarına armağan olarak alıyorum.

Sesimiz hiç bir zaman kısılamayacak. Ben kadın şarkıcıların, kadın sanatçıların, bu toplumda kadınlığıyla her zaman gurur duyan bir kadınım. Her zaman onların arkasında olacağım. Kimse beni susturamayacak. Konuşmaya, üretmeye ve şarkı söylemeye devam.”

Mosso törenin ardından Instagram hesabından yaptığı paylaşımda ise “Beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Heyecandan kendimi tam ifade edemesem de beni bilen bilir. Bu ödülü başta Bergen olmak üzere bütün katledilen kız kardeşlerim için alıyorum. Katillerin iyi hal almadığı, hiçbir kadının ölüm korkusuyla yaşamadığı ve ötekileştirilmediği bir gelecek hepimizin olsun” ifadelerini kullanmıştı.

Mosso'nun konuşmasının sosyal medyada gündem olmasının ardından, iktidara yakınlığıyla bilinen bazı sosyal medya hesapları müzisyeni hedef almıştı.