Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan ve üniversite bileşenlerinin kabulünü görmeyen, istifası için yapılan eylemlerde yüzlerce kişinin gözaltına alındığı Melih Bulu, Nagehan Alçı'ya yaptığı açıklamada istifayı düşünmediğini açıkladı. Bulu, gazeteci Barış Yarkadaş'a yaptığı açıklamada ise, "Sayın Kılıçdaroğlu da (bürokrat olarak) atandı, ona da itiraz edenler vardı o neden istifa etmedi?" dedi.

Melih Bulu: İstifayı asla düşünmüyorum; Kılıçdaroğlu da istifa etmemişti

Erdoğan'ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne dışarıdan atanan ve öğrenciler ile akademisyenlerin kabul etmediği Melih Bulu, istifayı düşünmediğini söyledi. Bulu, yaptığı bir açıklamada da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK dönemine tuhaf bir gönderme yaptı.

HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı'ya konuşan kayyum rektör Bulu, “Başta bu krizin 6 ay içinde biteceğini öngörmüştüm, öyle de olacak” açıklaması yaptı.

Bulu, "Peki ama bitme emaresi var gibi görünmüyor. Üstelik 6 ay çok uzun bir süre, böyle karmakarışık bir 6 ay geçer mi?" sorusuna, "Elbette böyle sert geçecek bir 6 ay değil. Tansiyon düşecek ancak 6 ay içinde kriz tamamen biter" yanıtını verdi.

Alçı yazısında, "Geldiğinden beri 100 kadar akademisyenle konuşmuş. Yeni rektörün iddiasına göre 20 kadar hoca mahalle baskısı uygulayarak işi bloke ediyor." ifadesini kullandı.

Alçı yazısında şunları kaydetti:

"Peki danışman olarak atadığı Oğuzhan Aygören’in sonrasında bu pozisyonu reddeden açıklamasına ne diyor Prof. Bulu?

'Oğuzhan Hoca ile eski tanışıklığımız var Nagehan Hanım. Aramızda hep birlikte ne yapabiliriz diye konuşurduk. Ben kendisini rektör danışmanlığına atadığımda başta her şey iyiydi ancak sonra mensubu olduğu DEVA Partisi’nden çok tepki geldi, o nedenle geri adım atmak zorunda kaldı.'

Melih Bulu’yu son konuştuğumuza göre daha gergin ve bıkkın buldum ancak hâlâ kararlı.Olayların bitip, kendisinin kabul edileceğine olan inancı tam. Zaman zaman YÖK ile de istişare ediyormuş.

Kendisinden önceki rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan da Bulu kadar olmasa da başlarda tepki ile karşılanmıştı, o bu süreçte yardımcı oluyor mu, diye sorduğumda "Arkadan destek veriyor" demekle yetindi Bulu. Bütün Türkiye’nin gözü önünde en kıymetli üniversitelerin başında gelen Boğaziçi her gün hırpalanıyor. Bir çözüm bulunması şart. Bence hem öğrenci ve akademisyenler hem de rektörlük birer adım geri atarak bir diyalog zemini oluşturmalı."

‘İSTİFA’ SORUSUNA YANIT: KILIÇDAROĞLU NEDEN İSTİFA ETMEDİ?

Gerçek Gündem’de yer alan habere göre, KRT TV ekranlarında yayınlanan 'Şimdiki Zaman' programında gazeteci Barış Yarkadaş da, Bulu’nun kendisine yaptığı bazı açıklamaları paylaştı.

Bir arkadaşı aracılığı ile Bulu'ya ulaştığını ifade eden Barış Yarkadaş, arkadaşının kendisi adına yönelttiği sorulara Bulu’nun yanıtlarını şöyle anlattı:

"Melih Bulu'nun bir arkadaşı 'Öğrencilerle görüşün, bu mesele çok büyüdü' demiş ancak Melih Bulu, 'Ben bir daha öğrencilerle görüşmem, o hatayı bir kere yaptım bir daha yapmam. Eğer öğrencilerin yanına inersem bana dokunurlar, bana dokunmak devlete dokunmaktır' cevabını vermiş.

Bulu 'Sosyal medyada yazıldığı gibi kendime yardımcı atayamıyorum değil, bir yardımcı atadım ancak kapısına "Senin hiç utanman yok mu?" yazmışlar' demiş. 'Eğer dün üniversiteye polis gelmeseydi öğrenciler beni rehin alabilirdi, polisi o yüzden çağırmak zorunda kaldık' diyerek 'İstifa edecek misiniz?' sorusuna şu yanıtı vermiş:

'Ben görevimin başındayım, çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Ben bir bürokratım, beni cumhurbaşkanı atadı. Benim hedefim bu okulu ilk 100'e sokmak, Sayın Kılıçdaroğlu da (bürokrat olarak) atandı, ona da itiraz edenler vardı o neden istifa etmedi?’”