birgün

12° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.01.2021 17:02

Melih Gökçek ve eşi koronavirüs aşısı oldu

'Aşı imtiyazlıları' arasına son olarak eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı. Gökçek, eşi Nevin Gökçek ile birlikte koronavirüs aşısı yaptırdığını açıkladı. BirGün'e açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilisi, "Bir evde 85 yaş üstünde bir yaşlı olduğunda evdeki 65 yaş üstü kişiler de aşılanıyor. Gökçe ve eşi de bu kapsamda aşılandı” dedi.

Melih Gökçek ve eşi koronavirüs aşısı oldu

Türkiye'de geçen hafta başlayan aşılamada, sırasını beklemeyen ‘imtiyazlılar' aşı olmaya devam ediyor.

'Aşı imtiyazlıları' arasına son olarak eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

72 yaşındaki Melih Gökçek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 66 yaşındaki eşi Nevin Gökçek ile birlikte koronavirüs aşısı yaptırdığını açıkladı.

Fotoğraf da paylaşan Gökçek, "Bu da aşı hatırası. Rabbim tüm hasta olanlara acil şifalar versin, bundan sonra da hiç kimseyi hasatalıkla imtihan etmesin, ülkemizi ve dünyayı bir an önce selamete çıkarsın inşaallah..." ifadelerini kullandı.

halk-beklerken-imtiyazlilar-asi-olmaya-devam-ediyor-melih-gokcek-ve-esi-koronavirus-asisi-oldu-832589-1.

Melih Gökçek'in aktif olarak bir görevi bulunmuyor. Bu nedenle 'devlet büyüğü' kontenjanından aşı yaptırması mümkün değil.

Gökçek aşıyı hangi nedenle yaptırdığını açıklamazken, bilinen bir kronik hastalığı da bulunmuyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Melih ve Nevin Gökçek'in aşı olmasına ilişkin BirGün'e açıklama yapan Sağlık Bakanlığı yetkilisi, "Gökçek'in evinde 85 yaş üstü bir yaşlı var. Bir evde 85 yaş üstünde bir yaşlı olduğunda evdeki 65 yaş üstü kişiler de aşılanıyor. Gökçe ve eşi de bu kapsamda aşılandı” dedi.

KORONAVİRÜS AŞISINDA KİMLER ÖNCELİKLİ?

Sağlık Bakanlığı, covid19asi.saglik.gov.tr adresinde aşıda öncelikli olanların listesini paylaşmıştı.

Buna göre, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

halk-beklerken-imtiyazlilar-asi-olmaya-devam-ediyor-melih-gokcek-ve-esi-koronavirus-asisi-oldu-832588-1.

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ise, eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinin aşılanmasına dün başlandığını duyurmuştu.

Ayrıca, 85 yaş ve üzeri ile 90 yaş üzeri yurttaşlar evlerinde aşılanmaya başlamıştı.

'DEVLET BÜYÜĞÜ' KONTENJANINDAN AŞI OLANLAR

Aşı imtiyazlısı olan isimler arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘devlet büyüğü’ olarak tanımladığı isimler yer alıyor. Halka örnek olmak için aşı yaptırmaya çağrılan isimlerden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal aşı yaptırdı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi ise, hem Meclis’te partilerinin temsil edilmemesine hem de öncelik ölçütleri dışında olmalarına rağmen aşı yaptıran isimler arasına katıldı.