birgün

26° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 24.06.2017 19:37

Members of Turkey’s HDP to greet participants of Justice March in Bolu

Members of Turkey’s HDP to greet participants of Justice March in Bolu

Members of Turkey’s HDP (Democratic People’s Party) will be joining the participants of the Justice March in Kandıra district of Kocaeli, where jailed former co-chair of HDP, Figen Yüksekdağ, has been held in detention for over 7 months.

Launched by the leader of the main opposition CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, the Justice March is defined by both CHP members and a significant number of other political and civil democracy forces as a move that is to be embraced and supported by ‘all who demand justice in the country’.

According to report of DİHA, a HDP delegation will greet the Justice March participants at the intersection of Kandıra, which is about 20 kilometers far from the prison where Yüksekdağ is.

The march was started in Ankara 10 days ago and expected to last until the chair of CHP and the participants reach the Maltepe Prison of İstanbul, where CHP MP Enis Berberoğlu has been held in detention.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/hdp-adalet-yuruyusu-ne-kandira-da-dahil-olacak-166556.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol