birgün

26° AÇIK

SİYASET 08.08.2020 08:34

‘Memlekete SOL gerek’ diyenler bugün toplanıyor

‘Memlekete SOL gerek’ diyenler bugün toplanıyor

SOL Parti, ilk olağan konferansını bugün Ankara’da gerçekleştirecek. Partiden yapılan açıklamada, “Bu karanlık ortamda toplanan konferansımız ülkemizin siyasal İslamcı bu kuşatmadan çıkış yolunu tartışarak, SOL Parti’nin mücadele programını ve hedeflerini belirleyecek” denildi.

Geçen yıl 22 Aralık’ta Ankara yapılan olağanüstü kongrede Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin isim değişikliği kararı almasıyla kurulan SOL Parti, ilk olağan konferansını topluyor. Parti’den olağan konferans için “Memlekete sol gerek” başlıklı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

KONGRELER TAMAMLANDI: SOL Parti Konferans-Kongre süreci, pandemi koşullarının ortaya çıkardığı kısıtlar altında sürdürülmüş ve seçim yasalarının gereklilikleri doğrultusunda il ve ilçe kongreleri tamamlandı. 8 Ağustos Cumartesi günü yeni salgının sınırlılıkları içinde 1. Olağan Konferans toplanacak. Konferansımız, ülkemizin tarihinin en büyük krizlerinden birisini yaşadığı bir süreçte toplanacak.

HALK İŞSİZLİĞE MAHKÛM EDİLDİ: Ekonomik, siyasi ve sosyal sorunların derinleştiği; AKP ve MHP iktidar blokunun ülkenin ve halkın hiçbir sorununa yanıt veremediği çoklu bir kriz ortamındayız. Ekonomi tepetaklak. Döviz, altın her gün yeni rekor kırarken halkın cebindeki üç kuruş pula döndü. Halk yoksulluk, açlık ve işsizliğe mahkûm ediliyor. Salgın ülkeyi emekçi halk için tam bir can pazarına çevirdi. Bir avuç sömürücü ve onların yardakçıları sınırsız bir din sömürüsüyle yoksul halkı bu kirli düzenlerine boyun eğdirmeye çalışıyorlar.

KUŞATMADAN ÇIKIŞ YOLU TARTIŞILACAK: Ülke böyle bir ağır kriz içindeyken birileri de Ayasofya fethiyle, Cumhuriyet’e lanetler okuyarak hilafet-şeriat çağrıları yapıyor. Bu karanlık ortamda toplanan konferansımız ülkemizin siyasal İslamcı bu kuşatmadan çıkış yolunu tartışarak, SOL Parti’nin mücadele programını ve hedeflerini belirleyecek. Konferansımız bu kötülüğün, zulmün, karanlığın iktidarını yenecek ve emekçilerin, gençlerin, kadınların laik, demokratik ve bağımsız Cumhuriyetini kuracak irade ve kararlılıkla toplanıyor. Evet, şimdi memlekete SOL gerek!

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız