birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 06.04.2021 08:51

Memleketin geleceği sokağa mahkum oldu

Sokakta çalıştırılan çocuklara yönelik veriler, ekonomik sorunların yarattığı acı tabloyu bir kez daha ortaya koydu. Bakanlığa bağlı mobil ekiplerce gerçekleştirilen denetimlerde sokakta çalıştırılan 23 bin 4 çocuk tespit edildi, 580 çocuk ailesinin yanından alındı.

Memleketin geleceği sokağa mahkum oldu

Mustafa M. BİLDİRCİN

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı mobil ekipler aracılığıyla yapılan denetimler, “sokakta çalıştırılan çocuklar” sorununun geldiği noktayı gözler önüne serdi. 12 Haziran 2017’de, Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü nedeniyle başlatılan çalışmalar kapsamında 30 Aralık 2020 tarihine kadar 23 bin 4 çocuğun sokakta çalıştırıldığı belirlendi.

Yalnızca 2020 yılında yapılan denetimler, Covid-19 salgınına rağmen 4 bin 488 çocuğun sokakta çalıştırıldığını açığa çıkardı. Haziran 2017-Aralık 2020 dönemleri arasında çocuğunu sokakta çalıştırdığı belirlenen 967 aile hakkında adli işlem başlatıldı. Bakanlığın verilerine göre, sokakta çalıştırılırken yakalanan 5 bin 656 çocuk hakkında eğitim, danışmanlık ve sağlık tedbiri alındı. Çocuğunu çalıştırılan 6 bin 363 aileye sosyal yardımlaşma vakıfları aracılığıyla destek sağlandığı bildirilirken 14 bin 414 çocuğun ailesine yönelik rehberlik hizmet başlatıldığı duyuruldu. Sokakta çalıştırılırken görülen 580 çocuk, ailesinin yanından kurum bakımına alındı. Suriye’de 2011 yılında başlayan iç savaş nedeniyle ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelen Suriyeli çocuklar da mobil ekiplerce 2020 yılı içerisinde gerçekleştirilen denetimlere takıldı. Ailesinin ekonomik durumu nedeniyle sokakta çalışan ya da zorla çalıştırılan bin 808 çocuğa, “müdahale” edildiği belirtildi.

İKİ MİLYONDAN FAZLA

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenlik Meclisi’nin (İSİG) verilerine göre, ülkede 2013-2019 yılları arasında toplam 319 çocuk işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İSİG, resmi olmayan rakamlara göre, ülkede 2 milyonun üzerinde çocuk işçinin olduğunu açıkladı.

memleketin-gelecegi-sokaga-mahkum-oldu-861218-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol