birgün

22° AÇIK

Memur ve emeklinin gözü 4 Temmuz'da: Zam oranı ne olacak?

Memur ve memur emeklileri 4 Temmuz'da açıklanacak haziran enflasyonunu bekliyor. Milyonlarca çalışanın odaklandığı TÜFE verisi yılın ilk 5 ayında 35’i aştı. Bu durumda toplu sözleşme gereği maaşlara gelecek zam da enflasyon farkıyla beraber gelecek.

EKONOMİ 02.07.2022 12:52
Memur ve emeklinin gözü 4 Temmuz'da: Zam oranı ne olacak? Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri 4 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini 4 Temmuz Pazartesi günü saat 10.00'da duyuracak.

ENFLASYON FARKI VERİLECEK

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 2,98 yükselirken, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 35,64 artış yaşandı. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7,5'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı yılın ilk yarısında yüzde 7,5 zam alan devlet memurları, haziran ayı TÜFE oranı kapsamında da enflasyon farkı alacak.

Memurlara ara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için temmuzda yüzde 7 zam verilecek.

ENFLASYON FARKI NASIL HESAPLANIYOR?

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2021 yılı ikinci altı aylık döneminde enflasyon yüzde 25,47 gerçekleşirken, kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde enflasyondan kaynaklı artış ve ilave zam ile 2022 yılı ocak ayından geçerli olmak üzere toplamda yüzde 30,95 'iyileştirme' yapıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Bu arada, AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, haziranda TÜFE'nin yüzde 4,44 artmasını bekliyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol