birgün

11° AÇIK

EKONOMİ 03.07.2020 16:25

Memurun zammı enflasyonla eridi

TÜİK’in enflasyon oranlarına emekçilerin inanmadığı ifade eden BES, Memur ve emekliler için 'Ek zam' talebinde bulundu

Memurun zammı enflasyonla eridi

Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte emekli ve memurlara yapılacak zam oranı da belli oldu. Bunun için aralık ayına göre fiyatlara ne oranda zam geldiği hesaplanıyor. TÜİK’e göre aralıktan ocağa dek yaşanan enflasyon yüzde 5,75. Aynı dönemde maaşına yüzde 4 zam yapılan memur ve emekliler şimdi yüzde 1,75’lik enflasyon farkı alacaklar.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul Şubelerinin İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı önünde düzenlediği basın açıklamasında “Ek zam istiyoruz” talebini dillendirdi. “Geçen yıl yapılan toplu sözleşme sürecinde kamu emekçileri ve emekliler için belirlenen 2020 yılı için %4+ %4, 2021 yılı için %3+%3 zam oranları son gelişmeler de göz önüne alındığında traji-komik oranlardır” denilen açıklamada TÜİK’in enflasyon oranlarına emekçilerin inanmadığı vurgulandı.

Açıklamadan satır başları şu şekilde;

• Siyasi iktidar ekonomik verilerle ilgili hedeflerinin birçoğunun revize ederken maaş zamlarının aynı kalması milyonlarca kamu emekçisi ve emeklileri mağdur etmeye devam edecektir.

• Yıllardır başta enflasyon olmak üzere hükümetin ekonomik hedefleri temel alınarak yandaş sendika Memur-Sen’le kol kola imzalanan satış sözleşmelerinin hiç birisinde hedeflere ulaşılamadığından sürekli olarak enflasyon farkı oluşmuş, enflasyon farkının maaş artışından fazla olduğu dönemler bile yaşanmıştır.

• Özellikle kamu bankaları aracılığı ile başta konut olmak üzere, otomobil, seyahat, konaklama ve beyaz eşyada açıklanan düşük faizli kredi paketleri sonucunda artan talep nedeniyle fiyat artışları ortaya çıkmıştır.

• 2020 ilk çeyreğinde %4,5 büyüme ile övünen siyasi iktidar makroekonomik verileri TÜİK’e verdiği talimatlarla istediği gibi belirlemektedir. İşsizlik ülke tarihinin en yüksek oranına ulaşmışken işsizlik oranını düşük gösteren siyasi iktidar, bugün enflasyon rakamlarını da düşük göstermiştir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol