birgün

25° AÇIK

BİRGÜN EGE 08.06.2021 17:01

Menderes’te karakılçık tohumunun ilk hasadı yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in verdiği yerel tohumlarla Menderes'te bu yıl ilk kez ekilen karakılçık buğdayının hasadı yapıldı.

Menderes’te karakılçık tohumunun ilk hasadı yapıldı

BİRGÜN EGE

Menderes'te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından çiftçilere verilen karakılçık buğdayının hasadı yapıldı.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ilçede ilk kez karakılçık buğdayı hasadı yaptıklarını belirterek, bunun bölge açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Karakılçık ekim alanlarını her yıl daha da çoğaltmayı planladıklarını ifade eden Mustafa Kayalar, şunları söyledi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 6 köylümüze karakılçık buğdayı vermiştik. Üreticilerimiz tarlalarına ekti. Bu sayı gelecek yıl 26'ya, diğer yıllarda da yüzlerce kişiye ulaşacak. Yerel tohumlarımız çok önemli. Yerel tohum ekiminin artması lazım. Yeniden yerel tohumlara dönmemiz lazım. İthal tohumdan vazgeçmeliyiz. Kendimiz üretip, kendimiz satmalıyız. Menderes ve Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman çiftçimizin yanındayız, gerekli destekleri veriyoruz.”

menderes-te-karakilcik-tohumunun-ilk-hasadi-yapildi-885408-1.

“ÜRETİCİ AÇISINDAN ALTERNATİF BİR GELİR KAYNAĞI”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç de yerel tohum ekilmesi için üreticiye destek verdiklerini anımsattı. Meriç, “2009 yılında başlattığımız 'Başka Bir Tarım Mümkün' hareketinin en belirgin ve güçlü adımlarından biri de yerel tohumları desteklemek. Yerel tohumlar sadece arazilerin ekilmesiyle ilgili değil. Aynı zamanda üreticilerin alternatif gelir elde etmelerini sağlamak için de çok kıymetli bir adım. Bunların yanı sıra iklim değişikliği sorunu yaşanıyor. Bizim bununla da mücadele etmemiz lazım. Aksi takdirde gelecek kuşaklar ekim dikim yapılan arazileri kullanamayacaklar. İklim değişikliği ve yoksullukla mücadelede yerel tohumlar büyük öneme sahip. Köylünün ekmeğini büyütmeye yönelik kaygımız hiç bir zaman bitmeyecek. Onlar için çalışmaya, onlarla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“KARAKILÇIK İKLİM KRİZİYLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Menderes Yerel Hizmetler Şube Koordinatörü Şakir Duman ise suya çok fazla ihtiyaç duymayan karakılçık buğdayı gibi tarım ürünleri yetiştirerek, iklim kriziyle mücadele edebileceklerini söyledi. Menderes Develi Köyü Muhtarı Yaşar Garip de şunları söyledi: “Bu yıl Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer'in de desteğiyle karakılçık buğdayı ektik. Umduğumuzdan daha iyi oldu. Gelecek yıl da birçok üreticimize bunu tavsiye edeceğiz. Karakılçık buğdayının ekim alanlarını genişletmeyi planlıyoruz. Bu tohum eski ve lezzetli. Verimli bir tohum. Eğer ekim alanları çoğalırsa çok iyi olur.”

Konuşmaların ardından karakılçık buğdayının hasadı yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol