birgün

15° KAPALI

BİRGÜN EGE 20.08.2019 17:11

Menemen’de Sevgi Yolu ve Uğur Mumcu heykeli açılıyor

Menemen’de Sevgi Yolu ve Uğur Mumcu heykeli açılıyor

BİRGÜN İZMİR

Menemen’in merkez ve en kalabalık caddelerinden Sevgi Yolu yenilenerek, yeni bir kimlikle Menemenlilerin hizmetine sunuluyor. Katledilen gazeteci Uğur Mumcu’nun heykelinin de yer aldığı yeni Sevgi Yolu, 22 Ağustos 2019 Perşembe günü halkın katılımıyla açılıyor.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “Menemen’in modern, insanların huzur ve mutluluk içinde yaşayacakları bir kent olması için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Aksoy, Açık Halk Kütüphanesi, Şiir Sokağı, birbirinden güzel dekoratif unsurları, özel peyzaj çalışması ve Uğur Mumcu Heykeli ile Sevgi Yolu’nu yeni bir çehreye kavuşturduklarını belirtti.

Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun hatırasına saygı amacıyla Sevgi Yolu’na dikilen Uğur Mumcu Heykeli’nin, fikirleri nedeniyle öldürülen, işkence gören, yok sayılan tüm değerlerin anısına Menemen’de yer alacağı bildirildi.

Duvarlarında Ahmed Arif’lerin, Nazım Hikmet’lerin şiirlerinin yer aldığı Şiir Sokağı’nın, Menemen’in sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacağı ve vatandaşların şiire ve edebiyata ilgisini artıracağı kaydedildi.

Açık Halk Kütüphanesi’nin ise, Menemenlilerin kitap okuyup dinlenebilecekleri, gençlerin ve öğrencilerin bilgisayarları ile gelip çalışabilecekleri, ödev hazırlayabilecekleri bir alan olarak Sevgi Yolu’nda yer aldığı ifade edildi. Yaz aylarında açık olarak hizmet verecek olan kütüphane, kışın da camdan bir fanus ile kaplanarak kapalı hale getirilecek ve Menemenlilere hizmete devam edecek.

menemen-de-sevgi-yolu-ve-ugur-mumcu-heykeli-aciliyor-614729-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız