birgün

22° AÇIK

Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir arasında protokol imzalandı: Atığı getir, kartını yükle

Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında atık getiren öğrencilerin kent kartlarına para yüklenmeye başlandı. Menteşe Belediye Başkanı Gümüş, projeyle gençlerin hayatlarına dokunmayı hedeflediklerini söyledi.

BİRGÜN EGE 04.04.2022 12:15
Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir arasında protokol imzalandı: Atığı getir, kartını yükle
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

Menteşe Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında, öğrenciler hem geri dönüşüme katkı sağlıyor hem de kent kartlarına para yükleniyor. Öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Kötekli Mahallesi’nde başlattığı uygulama ile geri dönüşüm, öğrencilerde görünür ve anlamlı bir hale getirilirken, seyahatlerine de katkı sağlanıyor.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş şunları söyledi:

"Sıfır atık ve geri dönüşümün önemi her geçen gün artıyor. Bu konuda Menteşe Belediyesi olarak çok önemli adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemiz ile bir protokol imzaladık. İmzaladığımız protokol kapsamında öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı Kötekli Mahallesi pazaryerindeki noktaya ambalaj atıkları (kağıt, plastik, metal, karışık ambalaj), bitkisel atık, yağ, atık pil ve elektronik atık getiren öğrencilerin kent kartlarına getirdikleri atıklara göre belirli miktarda yükleme yapılıyor. Proje geri dönüştürülebilir atıkların niteliklerini kaybetmeden yerinde ayrıştırılması ve bunun bir yaşam biçimi haline getirilmesi üzerine tasarlandı. Farklı atıkların toplanacağı uygulamada sürekli tüketime dayalı bir hayat biçiminin
alışkanlık haline geldiği çağımızda özellikle gençlerimizin hayatlarına dokunmayı hedefledik."

Malzemeler ve fiyatları ise şu şekilde:

►Plastik (deterjan kutusu vb.) 1,00 TL
►Metal (kola kutusu vb.) 0,80 Kuruş
►Beyaz kağıt (defter, kitap vb.) 0,80 Kuruş
►Karışık Ambalaj 0,30 Kuruş
►Bitkisel Atık Yağ 1,00 TL
►Atık Pil 1,00 TL
►Elektronik Atık 1,50 TL

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol