birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 15.05.2020 10:21

Menteşe’de Ata tohumları toprakla buluştu

"Geleceğimiz İçin Üretiyoruz” projesi ile Ata tohumları toprakla buluşturuluyor

Menteşe’de Ata tohumları toprakla buluştu

BİRGÜN/İZMİR

Menteşe Belediyesi koronavirüs (Covid-19) salgın tedbirleri kapsamında başlattığı “Geleceğimiz İçin Üretiyoruz” projesi ile Ata tohumlarını toprakla buluşturuyor. Proje kapsamında Düğerek Mahallesi'ndeki 32 dönümlük araziye yerli nohut ekimi yapıldı. Ortaköy Mahallesi'ndeki 3 dönüm araziye dikilen yerli soğanlar ise büyümeye başladı. Tarımsal üretim çalışmalarını yerinde inceleyen Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Önümüzdeki günlerde Kafaca Mahallemizdeki 10 dönümlük arazimize de yerli nohut ekimi yapacağız. 42 dönüm araziye toplamda 2 ton yerli nohut tohumu ekilmiş olacak” dedi.

2 TON YERLİ NOHUT EKİLECEK

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Covid-19 salgın tedbirleri kapsamında belediyemize ait tarlalarımızda tarımsal üretim çalışmalarını başlattık. Geçtiğimiz hafta Ortaköy Mahallemizdeki 3 dönüm araziye dikimini yaptığımız yerli soğan güverlerimiz büyümeye başladı. Şimdi de Düğerek Mahallemizdeki 32 dönümlük arazimize yerli nohut ekimi yaptık. Birkaç gün içinde Kafaca Mahallemizdeki 10 dönümlük arazimize de yerli nohut ekimi yapacağız. Toplamda 42 dönümlük araziye 2 ton yerli nohut ekimi yapmış olacağız” dedi.

mentese-de-ata-tohumlari-toprakla-bulustu-731706-1.

Gümüş, sağlıklı bir geleceğe iyi tarım uygulamaları ile ulaşılabileceğine değinerek, şunları söyledi:

"Belediye olarak başlattığımız üreticimizi destekleyen tarım politikamızı da Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında hızlandırdık ve önceliğe aldık. Nohut ekimlerimizin ardından yine Kafaca Mahallemizdeki 7 dönümlük arazimize 4 bin adet yerli domates fidesi, 4 bin adet çeri domates fidesi, bin adet yerli biber fidesi ve 8 bin adet yerli patlıcan fidesi dikimi yapılacak. Gelirinin büyük bir kısmını tarımdan elde eden bir kentte yaşıyoruz. Bereketli topraklarımız var. Biz de bu topraklarımızı en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz Ata tohumlarımızı toprakla buluşturuyoruz.
Hasat zamanı toplanacak ürünler daha sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, ailelere ücretsiz olarak dağıtacağız. Menteşe’de üretiminin aksamaması ve tüketicimizin de mağdur olmaması için var gücümüzle çalışıyoruz. Geleceğimiz toprakta yatıyor. Bu toprakları işledikçe üreteceğiz. Bu zor günleri birlikte, üreterek atlatacağız.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız