Google Play Store
App Store

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, CHP'li Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" açıklamasıyla ilgili, "HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz" diye konuştu.

Meral Akşener: HDP'nin olduğu masada biz olmayız
Fotoğraf: AA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in katıldığı bir canlı yayında "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" sorusuna verdiği "Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" yanıtına ilişkin konuştu. Tekin'in sözlerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den tepki geldi.

Akşener, Ankara'da partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Yaklaşık 5 saat süren toplantıda il il seçim hazırlıkları ve stratejileri değerlendirildi, bundan sonra atılabilecek adımlar masaya yatırıldı.

Habertürk'ten Mahir Kılıç'ın haberine göre, toplantıda CHP'li Tekin’in Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) bakanlık verilebileceği yönündeki sözleri de gündeme geldi. Söz alan birçok il başkanı Tekin'in ifadelerini eleştirdi, HDP’nin kırmızı çizgileri olduğunu ifade etti.

İl başkanlarının konuşmasının ardından söz alan Akşener de "HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz. Bu hassasiyetimiz devam edecek. Parti yetkilileri konuyla ilgili, parti hassasiyetleriyle ilgili gerekli açıklamalar yaptı" şeklinde konuştu.

GÜRSEL TEKİN NE DEMİŞTİ?

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "İktidar olursanız HDP'ye bakanlık verecek misiniz?" sorusuna, "Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir" yanıtını vermişti.

Tekin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) başkan vekillerinin her partiden seçildiğini ve mevcut TBMM Başkanvekili'nin HDP milletvekili olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullanmıştı: "HDP'li başkana elimizi kaldırıyor muyuz? Buna genel başkanlar dahil. 'Sayın başkanım söz hakkı istiyorum,' diyor muyuz? Şimdi bunu hak sayacaksınız ama bu ülkeyi yönetmek için bu kabul olmaz... O zaman seçime sokmayın kardeşim. Böyle bir şey olabilir mi? O zaman milli irade nerede kaldı? Bu seçmen yarın nasıl oy verecek kendi partisine? Elbette HDP'ye bakanlık verilebilir, her partiye verilebilir."