birgün

16° AÇIK

Merdan Yanardağ: TELE 1'e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 'TELE 1'e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor' dedi.

MEDYA 22.01.2022 16:44
Merdan Yanardağ: TELE 1'e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor
Abone Ol google-news

Gazeteci Sedef Kabaş'ın açıklamaları nedeniyle gözaltına alınması ve RTÜK'ün TELE1'deki programa ilişkin inceleme başlatma kararı sonrası TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'dan açıklama geldi.

"TELE 1'e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor. Bu basın özgürlüğüne karşı bir saldırıdır" diyen Yanardağ, Kabaş'ın gözaltına alınmasına ilişkin ise "Bu tutum, gazetecilere, medyaya ve topluma gözdağı vermeye çalışmaktır" ifadesini kullandı.

Yanardağ'ın Twitter hesabından yaptığı açıklaması şöyle:

"Tele 1 yayınlarında kimseye hakaret edilmesini savunmaz. Buna izin vermeyiz. Bu kişi ister devlet başkanı, ister bakan, isterse sıradan bir yurttaş olsun.. Beş yıllık yayın hayatımız boyunca da buna yüksek özen gösterdik.

TELE 1'e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor. Bu basın özgürlüğüne karşı bir saldırıdır. Canlı yayınlarda programlara katılan konukların, bazen maksadını aşan sözlerine her zaman anında müdahale etme imkanı olmayabiliyor. Bu durum o sözlere katıldığımız anlamına gelmiyor.

TELE 1'de Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu Sedef Kabaş'ı katıldığı Demokrasi Arenası programında da bu durum yaşandı. Ancak, Kabaş'ın bambaşka bir bağlamda ifade ettiği, bir atasözü nedeniyle gece yarısı 02.00 de gözaltına alınması asla kabul edilemez.

Biz de, söylemese iyi olacağını düşündüğümüz sözler nedeniyle -çünkü yanlış anlamaya açık ve bağlamından koparılarak kullanılabilecek sözlerdi, nitekim öyle oldu- arkadaşları uyardık. Ancak, ortada, ertesi gün emniyet ya da savcılığa çağrılarak ifadesi alınacak bir gazeteci var.

Durum böyle olduğu halde, en fazla hükmün açıklanmasının erteleneceği ya da para cezası verilebilecek bir dava nedeniyle, gece yarısı evine gelip bir kadın gazeteciyi gözaltına almak, başka bir anlam taşıyor. Bu tutum, gazetecilere, medyaya ve topluma gözdağı vermeye çalışmaktır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol