birgün

3° AÇIK

AVRUPA 21.01.2021 19:19

Merkel’den mutasyona uğramış koronavirüse ilişkin uyarı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, koronavirüs mutasyonlarına karşı "Virüsün mutasyona uğramasını ciddiye almak gerekiyor” dedi.

Merkel’den mutasyona uğramış koronavirüse ilişkin uyarı

Almanya Başbakanı Merkel, mutasyona uğramış koronavirüs türleri varyantları konusunda uyarıda bulundu. Almanya'da da tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüsü çok ciddiye almak gerektiğini vurgulayan Merkel, "Tehlikenin somut bir şekilde günlük enfeksiyon sayılarını artırmasını beklememeliyiz" dedi.

Böyle bir durumda, pandeminin "çok daha ağır üçüncü dalgasını" engellemek için çok geç kalınacağını belirten Merkel, ancak şu anda bunun engellenebileceğine vurgu yaptı. Başbakan Merkel'in eyalet başbakanları ile salı günü yaptığı toplantıda tedbirlerin sıkılaştırılarak uzatılması kararlaştırılmıştı. Almanya'da geçen aralık ayının ortasından bu yana sosyal ve ekonomik hayata yönelik sıkı tedbirler uygulanıyor, okullarda yüz yüze eğitim verilmiyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Merkel, ülkede yeni koronavirüs vakalarının sayısının düşmesine rağmen tedbirlerin sıkılaştırılmasını ve bu tedbirlerin süresinin uzatılmasını da savundu. Başkent Berlin'de bugün düzenlediği basın toplantısında, "bu yıl içinde pandemiyi kontrol altına almayı ve sonrasında üstesinden gelmeyi" hedeflediklerini belirten Merkel, söz konusu önlemlerin insanların korunması için alındığını vurguladı. Merkel ayrıca, Almanya'nın pandeminin "çok ağır döneminde" olduğunu da sözlerine ekledi.

Koronavirüs salgını ve alınan tedbirler nedeniyle insanların yaşadığı hoşnutsuzluğu ve hayal kırıklığını anlayabildiğini belirten Merkel, "Bu pandemi bir doğal felaket olarak yüzyılın felaketi" dedi. Bu süreçte herkesin sabrının sınandığının belirten Merkel, bunun farkında olduklarının altını çizdi.

VAKA SAYILARI

Başbakan Merkel, Almanya'da yeni vaka sayısının hafif düşmesini ve yoğun bakımda tedavi gören Covid-19 hastalarının sayısının azalmasını "çok cesaret verici" olarak nitelendirerek, alınan sıkı tedbirlerin sonuç verdiğini belirtti. Ancak vefat sayılarının hâlâ yüksek olduğuna dikkat çeken Merkel, "Bunlar sadece sayılar değil, bunlar yalnızlık içinde ölen insanlar, bunlar yas tutan aileler " şeklinde konuştu. Merkel, yaşamını yitirenler için toplu anma töreni düzenlenmesinin planlandığını da dile getirdi.

Almanya'da salgınla mücadelede yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) verilerine göre, ülkede son 24 saat içinde 20 bin 398 yeni koronavirüs vakası kaydedildi. Bu sayının bir hafta önceye kıyasla yaklaşık 5 bin daha az olduğuna dikkat çekildi. Her 100 bin kişide son yedi gün içinde kaydedilen vaka sayısı da 123'den 119'a geriledi. Enstitü, bunun 1 Kasım'dan bu yana kaydedilen en düşük değer olduğunu belirtti. Almanya'da bu sayısının 50'inin altına düşmesi hedefleniyor. Enstitü'nün verilerine göre, ülkede son bir gün içinde koronavirüs yüzünden bin 13 kişi daha yaşamını yitirdi, koronavirüs kaynaklı vefatların toplam sayısı 49 bin 700'ü aştı.

ÖNCELİK OKUL VE KREŞLERİN AÇILMASINDA

15 Şubat'tan itibaren izlenecek stratejiye hazırlıklı olmak gerektiğine dikkat çeken Merkel, birçok yerin açılmasının mümkün olmayacağını ancak önceliği okul ve kreşlere vereceklerini dile getirdi. Merkel, "Pratik nedenlerle belki kuaförlerin ve mağazaların" açılmasının da ihtimal dahilinde olduğunu sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol