birgün

12° AÇIK

AVRUPA 15.03.2021 10:04

Merkel'in partisi iki eyalette seçimi kaybetti

Almanya’da genel seçimler öncesinde iki eyalette yapılan parlamento seçimlerinde Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU oy kaybetti. Seçmen aşı yetersizliği ve pandemi yönetimi nedeniyle federal hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Demokratları cezalandırdığı görüldü. Hessen’de yapılan yerel seçimlerde Yeşiller Frankfurt, Kassel, Darmstadt ve Wiesbaden’de birinci parti oldu

Merkel'in partisi iki eyalette seçimi kaybetti

BirGün FRANKFURT

Almanya’nın güneyinde yer alan Baden Würtemberg ile Rheinland Pfalz eyaletlerinde yapılan parlamento seçimlerinde Hıristiyan Demokratlar, büyük hüsrana uğradılar. Irkçı parti AfD’nin yükseliş trendinin iki eyalette de sona erdiği görüldü. Baden Würtemberg’te Başbakan Winfried Kretschmann’ın (72) partisi Yeşiller oyunu yüzde 2,1 artırıp yüzde 32,4 oy aldı. Yüzde 3,4 oy kaybeden eyalet hükümetin küçük ortağı CDU ise yüzde 23,6 oy alabildi. AfD (Alternatif für Deutschland), yüzde beş oy kaybederek yüzde 10,1 oy alabildi. SPD ise düşme trendini durduramayıp yüzde 11,6’ya (-1,1) indi. FDP oyunu yüzde 2,1 artırıp 10,4 alırken Sol Parti yüzde 3,5 ile seçim barajının altında kaldı. Seçimlerden güçlenerek çıkan Eyalet Başbakanı Kretschmann’ın hükümet için ilk tercihinin yine CDU olacağı kaydedildi.

MALU DREYER KAZANDI

Rheinland Pfalz’da Başbakan Malu Dreyer’in partisi SPD yüzde 36,1 (-0,1 ile yine birinci parti olurken CDU yüzde 5,3 oy kaybeden CDU yüzde 26,5 oy alabildi. FDP ve Yeşiller ile üçlü koalisyonu oluşturan Malu Dreyer, en kısa zamanda hükümet ortağı partilerin eyalet başkanlarıyla görüşmelere başlayacağını duyurdu. Eyalette Yeşiller yüzde 9,3 (+4,0), FDP yüzde 5,6 (-0,6), AfD yüzde 8,6 (-4,0), Sol Parti yüzde 2,5 (-0,3) ve Hür Seçmenler (FW) yüzde 5,3 (+3,1) oy aldılar. Eyalette Yeşiller ve Hür Seçmenler dışındaki partilerin oy kaybettiği görüldü. Oyunu yüzde 3,1 oranında artıran Hür Seçmenler eyalet meclisine girdi.

HANAU BELEDİYE BAŞKANI İLK TURDA KAZANDI

4,7 seçmenin olduğu Hessen’de, 422 kentte belediye meclisi, 21 bölge meclisi, 31 beldede belediye başkanlığı, Bad Homburg, Fulda, Hanau, Marburg ve Wetzlar kentlerinde büyükşehir belediye başkanlığı ile beş valilik seçimi gerçekleşti. Bir yıl önce ırkçı saldırıyla sarsılan Hanau’da da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde ilk turda sonuç alındı. 2003 yılından beri belediyeyi yöneten SPD’li Claus Kaminsky, yüzde 56,2 oy alıp yeniden büyükşehir belediye başkanı oldu. Rakibi CDU’lu Jens Böhringer, yüzde 25,8’de kaldı. Fulda’da CDU’lu Heiko Wingenfeld (CDU yüzde 64,7) yeniden seçildi. Kentte SPD adayı Jonathan Wulff yüzde 35,3 oy alabildi. Wetzlar’da Sosyal demokrat aday Wagner kılpayı çoğunluğu kaçırdı. Kentte Manfred Wagner (SPD, yüzde 49,4) ile Michael Hundertmark (CDU, yüzde 25,9) arasında iki hafta sonra ikinci tur yapılacak.

YEŞİLLER, FRANKFURT, DARMSTADT, KASSEL VE WİESBADEN’DE BİRİNCİ PARTİ

İlk belirlemelere göre Yeşiller eyaletin büyük kentlerinde birinci parti konumuna geldi. Frankfurt’ta açıklanan ilk sonuçlara göre: Yeşiller: yüzde 25,3, CDU: yüze 19,4, SPD: yüzde 17,1, AfD: yüzde 7,9, FDP: yüzde 8,3 Prozent ve Sol Parti: yüzde 8,7 oy aldı. Darmstadt, Wiesbaden ve Kassel belediye seçimlerinde de Yeşiller, Sosyal demokratları geçerek birinci parti oldu. Kassel’de açıklanan ilk veriler şöyle: Yeşiller: 28,2, SPD: 24,7, CDU: 20,3, AfD: 6,9, Sol Parti: 10,7, FDP: 5,3 Prozent ve Hür Seçmenler (FW): 2,2 Eyaletin başkenti Wiesbaden’de alınan sonuçlar şöyle açıklandı: Yeşiller: yüzde 21,6, SPD: yüzde 19,6, CDU: yüzde 22,9, FDP: yüzde 11,0, AfD: yüzde 8,3, Sol Parti: yüzde 5,9 ve Volt: yüzde 3,7. Darmstadt’ta da Yeşiller yüzde 28,5 ile CDU 15,9 ve SPD’yi (16,3) açık ara geride bıraktı. Valilik seçimlerinde ise SPD büyük başarı sağladı. Hersfeld Rotenburg’ta Torsten Warnecke, Odenwald’ta Frank Matiaske ile Schwalm Eder Bölgesi’nde Winfried Becker rakiplerini geride bırakarak seçimi kazandılar.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol