birgün

20° AÇIK

Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullanabiliriz

Covid-19 aşıları konusunda tedarik sıkıntısı yaşanan Almanya'da, Başbakanı Angela Merkel 'Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısının kullanımına karşı olmadığını' söyledi. Merkel, ilgili kurumlardan onay alınması halinde Rus aşısının da AB'de kullanılabileceğini belirtti.

AVRUPA 03.02.2021 12:35
Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullanabiliriz
Abone Ol google-news

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'da geliştirilen korona virüsü aşısı Sputnik V'in Almanya'da kullanımına prensipte karşı olmadığını açıkladı.

ARD televizyon kanalında bir programa katılan Merkel, Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) gerekli verilerin iletilmesi ve kurumun izin vermesi halinde her tür aşının Avrupa Birliği (AB) içinde kullanılabileceğini söyledi.

DW Türkçe'nin haberine göre; Rusya Sputnik V'nin kullanımına izin almak için EMA'ya başvuru yapmış ve Rus yetkililer yılın ikinci çeyreğinde AB'ye 100 milyon doz aşı sevkiyatı yapabileceklerini açıklamıştı. Kurumdan izin almak için çaba gösteren her aşının "memnuniyetle karşılandığını" söyleyen Merkel, "Rus Devlet Başkanı (Vladimir Putin) ile de tam bunu konuştum" dedi.

Rusya, bir korona virüsü aşısını ilk kez tescilleyen ve kullanım onayı veren ülke olmuştu. Ancak o dönemde, aşıya yeterince araştırma yapılmadan izin verildiği gerekçesiyle bazı ülkelerden eleştiri gelmişti. Sputnik V aşısının üçüncü faz klinik deneylerinin ara sonuçları ise dün açıklandı ve aşının yüzde 91,6 oranında etkili olduğu belirtildi. Merkel de bu haberle ilgili "Rus aşısı hakkında da iyi verilere sahip olduğunu okuduk" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol