Pandemiye ekonomik bunalımda giren Türkiye faizleri düşük tutmayı beceremedi. Yıl boyunca merkez bankaları faiz indirirken, son çeyrekte faiz artıran 3 ülkeden biri Türkiye oldu.

Merkez bankaları 207 kez faiz indirdi


Küresel çapta salgınla mücadeleyle geçen ve “Büyük Duruş”un yaşandığı 2020 yılında, dünya çapında kurum ve kuruluşlar ekonomileri desteklemek için bütün imkânlarını seferber ederken, merkez bankaları da 207 kez faiz silahını çekti.

En fazla faiz indirimi mart ayında yapıldı

Yılın ilk ayında Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Makedonya, Güney Afrika, Malezya, Kenya, Arjantin, Ukrayna, Sri Lanka ve Azerbaycan olmak üzere 9 ülkenin merkez bankası 25 ila 200 baz puan arasında faiz indirimine gitti.


Şubat ayına gelindiğinde, yine aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 13 ülke faiz indirdi. Tayland, İzlanda, Brezilya, Filipinler, Rusya, Belarus, Arjantin (2 kez), Meksika, Namibya, Endonezya ve Gambiya’nın yanı sıra salgının zirve yaptığı Çin de bu dönemde faiz indiren diğer ülkeler oldu.

Geçen yılın son çeyreğine girildiğinde, faiz indirimi döngüsü açısından artık aksiyonların önemli ölçüde yavaşlaması, az sayıda ülkenin bu aracı kullanması dikkat çekti. Öte yandan, Türkiye, Arjantin ve Ermenistan’ın faiz artırdığı görüldü.

Hızlanan aşı çalışmalarına ilişkin iyimserlik ile salgında ikinci dalga endişeleri arasında denge bulmaya çalışan merkez bankası yönetimleri, ekimde 4, kasımda 8 ve aralıkta 2 kez faiz indirdi.

Tunus, Botsvana ve Arjantin (2 kez) ekimde, Avustralya, Moldova, Malavi, Mısır, İzlanda, Endonezya, Filipinler ve Moğolistan kasımda, Sırbistan ile Azerbaycan ise aralıkta faiz indirimi yoluna başvurdu.

***

Faiz artıran 3 ülkeden biri Türkiye: Biri savaşta diğeri krizde

2020 yılı geride kalırken, yıla merkez bankalarının ekonomiyi genişletmek için uyguladıkları aksiyonlar damga vurdu. Bağımsız para politikası yetkinliği olan 54 merkez bankası yıl boyunca toplam 207 kez faiz indirimi yaparak piyasalarına para pompaladı. Buna karşılık söz konusu faiz indirimi bazı ülkelerin yerli paralarına iyi gelmeyince ekonomisi kötü ülkeler son çeyrekte faiz artırmak zorunda kaldı. 54 ülkenin merkez bankası içinde sadece 3’ü faiz artırmak zorunda kaldı. Bunlardan biri krizdeki Arjantin, diğeri Azerbaycan’la savaşan Ermenistan diğeri ise iktidar tarafından şahlandığı iddia edilen Türkiye oldu.

AA