birgün

9° AÇIK

EKONOMİ 16.01.2020 14:02

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Erdoğan inecek dedi, dakikalar sonra politika faizi 75 baz puan düşürülerek yüzde 12'den yüzde 11.25'e indirildi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2020'nin ilk toplantısında politika faizini 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11.25'e indirdi.

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75 baz puan düşürerek yüzde 12'den yüzde 11.25'e çekti.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı 2019 yılı değerlendirmesinde Merkez Bankası’nın saat 14:00’deki faiz kararından önce faizlerin indirileceğini yansıtmıştı.

Erdoğan faiz kararının açıklanacağı saat 14:00’den dakikalar önce 2019 yılı değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamada, “Faizin kademeli olarak inmesi için ihtiyaç duyulan adımları attık. İnmesi gerekir dedik ve hamdolsun, indi, iniyor ve bugün de yine bir açıklama yapılacak” diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından dolar/TL kuru, bankalararası piyasada 5,85 seviyesine geriledi.

Dolardaki bu değişimi yorumlayan ekonomi yazarı Yalçın Karatepe "Kamu bankaları dolar satmak için aportta bekliyordu sanırım" paylaşımında bulundu.

merkez-bankasi-faiz-kararini-acikladi-675941-1.

Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Baki Demirel de Twitter üzerindne yaptığı açıklamada "İyi tarafından bakarsak daha kontrollü bir indirim yapmaları yapısal risklerin farkında olduklarını gösteriyor" yorumunda bulundu.

merkez-bankasi-faiz-kararini-acikladi-675948-1.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız