birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Merkez Bankası'ndan 'döviz kuruna müdahale' açıklaması

Merkez Bankası, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" açıklamasını yaptı. Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar geriledi.

EKONOMİ 01.12.2021 12:15
Merkez Bankası'ndan 'döviz kuruna müdahale' açıklaması
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), doğrudan döviz müdahalesine ilişkin açıklama yaptı.

Merkez Bankası'nın açıklamasında, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

Merkez Bankası, bir diğer açıklamasında ise, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası nezdinde işlem yapılmaya başlanmıştır" duyurusunu yaptı.

YILLAR GÖRE DÖVİZ MÜDAHALESİ

Merkez Bankası, son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

Merkez Bankası'nın yıllara göre döviz müdahalesi şöyle:

>> 2002: 12 milyon dolar

>> 2004: 9 milyon dolar

>> 2006: 2,1 milyar dolar

>> 2011: 750 milyon dolar

>> 2014: 3,15 milyar dolar

DOLAR GERİLEDİ

Merkez Bankası'nın açıklaması sonrası dolar/TL kuru 13,21'e kadar geriledi.

ERDOĞAN'IN FAİZ MESAJI

Öte yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuk olduğu TRT yayınında düşük faiz mesajını yinelemişti.

Erdoğan, açıklamasında, "Faizi düşürmek suretiyle yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Bu dört tane ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim tahminimiz asgari 10 ama bunun üzerine de çıkabilir. Yıl sonu itibariyle enflasyon da kendisini gösterecek. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Faizi şu anda düşürüyoruz, enflasyonun da inşallah düştüğünü hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun