birgün

12° AÇIK

Merkez Bankası'nın brüt rezervleri son 1 yılın en düşük seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) brüt rezervleri 98,3 milyar dolara gerileyerek 2021 Haziran ayından bu yana en düşük seviyeye çekildi.

EKONOMİ 28.07.2022 15:05
Merkez Bankası'nın brüt rezervleri son 1 yılın en düşük seviyesinde Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt döviz rezervlerindeki düşüş ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB verilerine göre, 22 Temmuz haftası itibariyle brüt rezervler 98,3 milyar dolar oldu. Böylelikle Haziran 2021'den bu yana en düşük seviye kaydedildi. Bir önceki hafta brüt rezervler 99,4 milyar dolar olmuştu.

Bloomber HT'nin aktardığına göre, TCMB'nin net rezervlerinde sınırlı da olsa toparlanma görüldü. Bir önceki hafta 6,4 milyar dolar olan net rezervler 22 Temmuz haftasında 6,7 milyar dolara çıktı. Bunun yanında swap hariç net rezervlerde ise gerileme izlendi. Aynı hafta itibariyle swap hariç net rezervler eksi 55,4 milyar dolar oldu, bir önceki hafta bu rezervler eksi 54,8 milyar dolar olmuştu.

Rezervler açısından bir süredir takip edilen kur korumalı mevduatta büyüklük 1,10 trilyon TL oldu.

Döviz mevduatlarına bakıldığında ise yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarının geçen hafta 736 milyon dolar artışla 210,4 milyar dolara çıktığı görüldü. Pariteden arındırıldığında ise döviz mevduatlarının 742 milyon dolar azaldığı kaydedildi. Bu veri setine göre gerçek kişilerin mevduatı 513 milyon dolar, tüzel kişilerin ise 229 milyon dolar azaldı.

Yabancıların menkul kıymet istatistiklerine bakıldığında ise geçen hafta hissede net 77 milyon dolarlık, tahvilde ise 4 milyon dolarlık satış görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol