birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi ekonomistler tek tahminde birleşti

Merkez Bankası PPK toplantısında alınacak faiz kararı öncesi ekonomistler tek tahminde birleşti. AA Finans, ForeksHaber ve Reuters ve Merkez Bankası anketlerine katılan ekonomistler politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngördü. TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 5 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı.

EKONOMİ 23.06.2022 09:17
Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi ekonomistler tek tahminde birleşti
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı töncesi yapılan anketlerde, ekonomistler bir kez daha tek tahminde birleşti.

Bugünkü PPK toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14'te sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

17 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan ankete göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit bırakılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 oldu.

FAİZ İNDİRİMİNE İLİŞKİN TAHMİNLER DÜŞÜK

ForeksHaber anketine katılan 18 ekonomistin 17'si faizin değiştirilmeyeceğini öngörürken, 1'i yüzde 13,00 seviyesine indirileceği tahmininde bulundu.

2022 yıl sonuna ilişkin görüş belirten 9 ekonomistin tamamı faizi yüzde 14,00 olarak öngördü. Geçen ayki ankette 2022 sonu faiz beklentisi yüzde 14,00 seviyesinde bulunurken, tahminler yüzde 14,00-25,00 aralığında oluşmuştu.

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin 14'ü de haziran ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünde. Bir katılımcı ise politika faizinin yüzde 13'e indirileceği görüşünde.

Bloomberg HT'nin faiz anketine göre piyasa katılımcıları da Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 14'te sabit tutmasını bekliyor.

Mevcut toplantıda bir kurum politika faizinde 100 baz puanlık indirime gidilmesini bekliyor. Yıl sonu tahminini paylaşan 16 kurumun ise medyan beklentisi faizlerin yılsonuna kadar değiştirilmeyerek yüzde 14 seviyesinde tutulacağı yönünde oldu.

Yıl sonu tahminlerinde bir kurumun yüzde 40 beklentisi bulunurken, bir kurum ise yıl sonu faizi yüzde 9 seviyesinde öngörüyor.

MERKEZ BANKASI ANKETİ: FAİZ YÜZDE 14'TE KALACAK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre de katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 14,00 oldu.

YILIN SON BEŞ TOPLANTISINDA KARAR DEĞİŞMEDİ

TCMB, 2021 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gösterge faizde toplam 500 baz puan indirim kararı alarak, yüzde 14 seviyesine çekmişti. Banka, Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmemişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol