birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

BİRGÜN EGE 25.11.2020 11:20

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan: İstanbul Sözleşmesi acilen uygulanmalıdır

Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan: İstanbul Sözleşmesi acilen uygulanmalıdır


BİRGÜN EGE

Denizli Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ dolayısıyla mesajında İstanbul Sözleşmesi’nin acilen uygulanmasını istedi.

Kadına yönelik şiddetin hiçbir gerekçesinin olamayacağını kaydeden Doğan şiddet olgusunun her türlüsüne karşı toplum olarak mücadele etmenin önemine değindi.

Doğan, “Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kadına yönelik mağduriyetler ve şiddet olaylarını üzülerek görüyoruz. Bu bir insanlık ayıbıdır. Kadınlarımız cinayete kurban gidiyor, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalıyor. Kadınların değer görmediği, ayrımcılığa uğradığı, şiddet ve istismara maruz kaldıkları bir toplumda huzur ve mutluluktan söz edilemez” dedi.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi için ‘İstanbul Sözleşmesi’nin acilen uygulanması gerektiğini vurgulayan Doğan, “Kadının ne giyeceğine, nerede güleceğine, nasıl çalışacağına dahi müdahale ediliyor. Kadına yapılan baskılar, kadınlara yönelik şiddet eylemleri ne yazık ki gün geçtikçe artıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin artık vakit kaybetmeden, daha fazla canımızı toprağa vermeden uygulanması gerekiyor Ben bir hukukçu olarak, bir kadın başkan olarak bunu sonuna kadar savunuyorum” dedi. Şeniz Doğan, “Doğumdan ölüme kadar varlıklarıyla hayatlarımıza anlam katan, bizi biz yapan değerli kadınlarımıza karşı her türlü şiddetin ortadan kalktığı günleri hep beraber görebilme dileğiyle, tüm kadınlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız