birgün

22° AÇIK

Mersin, cemevlerine ibadethane statüsü tanıyan ilk büyükşehir oldu

ARŞİV 12.05.2015 15:36
Mersin, cemevlerine ibadethane statüsü tanıyan ilk büyükşehir oldu
Abone Ol google-news

İlk kez bir büyükşehir belediyesi cemevine ibadethane statüsü verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi, hararetli tartışmaların damga vurduğu Belediye Meclis toplantısında kentteki cemevlerinin ibadethane sayımasını kabul etti.

Toplantıda MHP’li Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz CHP grubu tarafından verilen önergeye “karar yetkisi Ankara’dadır” diyerek karşı çıktı.

Ancak Kocamaz’a tepki gösteren Yenişehir Belediye Başkanı CHP 'li İbrahim Genç, cemevlerinin Alevilerin ibadethanesi olduğunu belirterek, "Bizim alacağımız bir temenni kararıdır. Yenişehir Belediyesi'nde, 'cemevleri ibadethane sayılsın' diye karar aldık, meclisimiz bölünmedi. Burada da hemen oylanması lazım. Elinizi vicdanınıza koyun" dedi.

‘YETKİMİZ OLSA TAPUSUNU DA VERECEĞİZ’
Büyükşehir Belediye Başkanı MHP 'li Burhanettin Kocamaz ise "Biz burada karar alsak da almasak da, bunun kararını verecek olan Ankara, Türkiye Büyük Millet Meclisi. İnsanların ibadet yapacakları yeri belirleme şansımız da yok. Burada karar alınır, alınmaz. Bu kararın alınması da sonucu etkilemeyecek, alınmaması da. Camiye verdiğimiz desteği cemevine de verelim. İbrahim Bey çok ayıp ediyorsun ve maksadını aşıyorsun. Yetkimiz olsa tapusunu da vereceğiz. Olayı başka yere çekme. Gerçekten ayıp. Benim tanıdığım İbrahim Genç'e bu şov yakışmadı" diye karşılık verdi.

Tartışmanın ardından teklif oylamaya sunuldu ve cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilip giderlerinin karşılanması, 'Temenni kararı' olarak CHP, MHP ve HDP'lilerin oylarıyla kabul edildi. Oylamada AKP’li bazı üyeler ise ret oyu kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol