Mersin Şehir Hastanesi ile Toros Devlet Hastanesi, Hatay ve İskenderun’dan getirilecek hastaların tedavisi için kullanılacak. Hastanelerde poliklinik hizmetler durduruldu, randevular iptal edildi.

Mersin'de 2 hastane, afet hastanesi oldu: Depremde yaralananlar tedavi edilecek

Abidin YAĞMUR

Mersin Şehir Hastanesi ile Toros Devlet Hastanesi'nde afet durumu nedeniyle poliklinik hizmetleri durduruldu. Her iki hastane de depremin vurduğu Hatay ve İskenderun’dan getirilecek hastaların tedavisi için kullanılacak.

6 Şubat'ta meydana gelen büyük depremle büyük bir yıkıma uğrayan Hatay’da sağlık tesislerinin de zarar görmesi nedeniyle enkaz altından çıkarılan ve durumu ağır olan hastalar Mersin’deki hastanelere getirilecek.

Hatay ve İskenderun’dan hasta nakli için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı emrindeki TGC İskenderun gemisi kullanılacak.

Hasta nakli için ayrıca Mersin-Kıbrıs arasında sefer yapan gemi ve feribotlar da kullanılacak. Bu nedenle Mersin-Kıbrıs arasındaki seferler ikinci bir yazıya kadar durduruldu ve gemicilik acentelerinden envanterlerindeki gemi ve feribotları bildirmeleri istendi.

Hatay ve İskenderun’dan gelecek yaralılar ve hastalar için Mersin Toros Devlet Hastanesi ile Mersin Şehir Hastanesi kullanılacak.

Bu iki hastanede acil servis, kadın doğum dışınki tüm polikliniklerde işlemler durduruldu, önceden alınan randevular iptal edildi.

Şehir Hastanesinde 1263, Toros Devlet Hastanesinde 400 adet olmak üzere toplam 1663 adet yatak, depremzedelerin tedavisi sürecinde kullanılacak.

Mersin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünden ikinci bir yazı gelene kadar her iki hastanede de poliklinik hizmeti verilmeyecek, randevu oluşturulmayacak.

Hastanelerde poliklinik hizmetlerinin durdurulduğu, randevuların iptal edildiği, Mersin’deki hastalara telefon mesajıyla bildirilmediği için birçok hasta randevu iptalini hastanede öğrendi.