birgün

20° AÇIK

Mersin’de gazetecilerin tutuklanması protesto edildi: Haber alma hakkını savundular

GÜNCEL 17.06.2022 15:13
Mersin’de gazetecilerin tutuklanması protesto edildi: Haber alma hakkını savundular
Abone Ol google-news

ABİDİN YAĞMUR

Diyarbakır’da 8 gün gözaltında tutulduktan sonra 16 gazetecini tutuklanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Mersin’de Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Gazeteciler adına konuşan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Cemil Uğur, “Biz gazeteciler; zalimin zulmüne karşı mücadele edenlerin, kadınların, işçileri, emekçilerin, KHK’lilerin, Kürt halkının, yok sayılan halkların, inançların, doğası için direnenlerin ve tüm ezilenlerin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Meslektaşlarımızın tutuklanmasına hangi kılıf uydurulsa uydurulsun, bizler gerçeği biliyoruz” diyen Uğur, gazetecilerin halkın haber alma hakkını savundukları için tutuklandıklarını söyledi. Demokrasi, basın ve ifade özgürlüğünü savunarak iktidara gelen AKP’nin bunları tamamen ortadan kaldırdığını ifade eden Uğur, şunları ifade etti: “Sırf iktidarını sürdürmek isteyen AKP, meslektaşlarımızı tutuklayarak seçim sürecini başlatmıştır. Bu süreci baskıyla sürdürmeye çalışacaklarını şimdiden tahmin etmek kahinlik olmayacaktır. Basına yönelik gözaltılar ve baskılar, tamamen bütün topluma verilmiş bir gözdağıdır. Gazetecilere, mesleki faaliyetleri nedeniyle başlatılan soruşturma ve tutuklamalar basın özgürlüğüne ve haber alma hakkına saldırıdır. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bunun sadece biz gazetecilerin değil, Türkiye’de yaşayan 84 milyonun meselesi olduğu bilinmelidir. Bu bakımdan demokrasi ve halkın haber alma hakkını savunmak için tüm siyasi partileri, kurumları ve yurttaşları ortak mücadele etrafından birleşmeye çağırıyoruz.

Biz gazeteciler; gözaltılara, tutuklamalara, baskı ve sindirme politikalarına boyun eğmeyeceğiz. Biz gazeteciler; her ne pahasına olursa olsun, Ape Musa’dan, Metin Göktepe’den, Uğur Mumcu’dan, Hrant Dink’ten devraldığımız kalemle hakikati yazmaya devam edeceğiz. Arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar onlar için her alanda onların sesi olacağız.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol