birgün

24° AÇIK

Mersin'de Milli Eğitim Müdürlüğü'nün din dersi seferberliği

Mersin'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokul müdürlerinin dini dersleri seçen öğrenci sayısını haftada 3 gün güncelleyip bildirmesi istendi. Müdürler, geçen sene ile karşılaştırma tablosu hazırlayacak.

EĞİTİM 11.01.2022 15:26
Mersin'de Milli Eğitim Müdürlüğü'nün din dersi seferberliği
Abone Ol google-news

ABİDİN YAĞMUR

Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, ortaokul müdürlüklerine gönderdiği yazıda, okul müdürlerinin, dini içerikli seçmeli dersleri seçen öğrencilerin bilgilerinin MEBBİS modülüne işlenmesini istedi. Müdürlük ayrıca okul müdürlüklerine matbu bir evrak göndererek geçen yıl dini içerikli ders seçen öğrenci sayısı ile bu yıl seçen öğrenci sayısının karşılaştırılmasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğünün, okul müdürlerine bu yolla baskı yaptığını ileri süren Eğitim-Sen, okul müdürlerini, “Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir” diyerek uyardı. Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Mili Eğitim Müdürlüğünün, “kitap göndereceğiz” gerekçesiyle, dini içerikli dersleri seçen öğrencilerin isimlerini istediğini ileri sürdü.

Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullarda verilen seçmeli derslerden Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammet’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler adlı seçmeli derslerin daha fazla öğrenci tarafından seçilmesi için yaptığı çalışmalara bir yenisi eklendi.
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, ortaokul müdürlüklerine gönderdiği yazıda, okul müdürlerinin, dini içerikli seçmeli dersleri seçen öğrencilerin bilgilerinin MEBBİS modülüne işlenmesini istedi. Müdürlük yazısında okul müdürlerinin dini içerikli dersleri seçen öğrenci sayılarını pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri güncelleyerek din eğitim müdürlüğüne e-posta yoluyla göndermesi de istendi.

mersin-de-milli-egitim-mudurlugu-nun-din-dersi-seferberligi-966434-1.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ayrıca okul müdürlüklerine bir matbu evrak da gönderilerek, geçen yıl dini içerikli ders seçen öğrenci sayısı ve oranıyla bu yıl ki rakamların karşılaştırılması ve matbu evrakın doldurulduktan sonra Milli Eğitim’e gönderilmesi istendi.

mersin-de-milli-egitim-mudurlugu-nun-din-dersi-seferberligi-966435-1.

EĞİTİM SEN: HUKUKSUZ ADIMIN KARŞISINDAYIZ

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, Mili Eğitim Müdürlüğünün, “kitap göndereceğiz” gerekçesiyle, dini içerikli dersleri seçen öğrencilerin isimlerini istediğini, bu talep için okul müdürlüklerine telefonla talimat verdiğini söyledi.

Sümbül, “Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgisi ve yetenekleri olması gerekirken, her ders seçme döneminde öğretmen norm durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek, sadece önceden belirlenmiş bazı derslerin seçilmesini istemek çelişkili bir durumdur. Ataması yapılmayan öğretmenlerin ataması yapılarak öğretmen yokluğu gerekçesi rahatlıkla ortadan kaldırılabilir. Yıllardır sınırlı sayıda seçmeli derse sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması, sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, İngilizce, spor etkinlikleri, bilim uygulamaları alanlarıyla dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemektedir. Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi kabul edilemez” dedi.

mersin-de-milli-egitim-mudurlugu-nun-din-dersi-seferberligi-966436-1.

Sümbül, “Geçtiğimiz yıllarda ve şimdi bazı okul yöneticileri öğrencilere, velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmış, sonrasında seçilen dersleri velilere imzalatma çabası içine girmiştir. Önümüzdeki dönem benzer uygulamaların olması halinde, velilerimizin Türkiye’nin 81 ilinde bulunan 105 Eğitim Sen şubesine başvurmaları halinde sendikamız gerekli adımları atacaktır. Seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip ettiğimiz, atılan her hukuksuz adımın karşısında olacağımız bilinmelidir. Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol