birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 17.11.2021 18:34

Mersin Limanı'nda bilirkişi keşfi yapılırken protesto: Ormanlarımız vahşice yok ediliyor

Mersin Limanı’nın genişlemesine yönelik açılan davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine, yeni atanan bilirkişiler tekrar keşif yaptı. Bilirkişilerin keşif yaptığı sırada Atatürk Parkı’nda toplanan çevreciler projeden vazgeçilmesini talep etti.

Mersin Limanı'nda bilirkişi keşfi yapılırken protesto: Ormanlarımız vahşice yok ediliyor

Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği’nin (MIP) genişletme projesi, Adana Bölge İdare Mahkemesi 2. İdari Dava Dairesi kararıyla reddedilmişti.

Liman İşletmeciliği ise İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir heyetten kapasite artışının sorun teşkil etmediğini içeren bir rapor aldı. Bu rapor doğrultusunda Mersin 2. İdare Mahkemesi, 5 kişilik bir bilirkişi heyeti oluşturarak Mersin Limanı’nda yeniden keşif yaptı.

Keşif öncesi Mersin Çevre ve Doğa Derneği’nin (MERÇED) dayanışma çağrısı ile kentteki çevreciler, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek liman genişleme projesine tepki gösterdi.

ASLAN: “İZİN VERMEYECEĞİZ”

Eylemde konuşan Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, Atatürk Parkına sahip çıkmak için burada toplandıklarını ifade ederek, genişleme projesine karşı açmış oldukları davanın geçmişte yapılan keşfinde bilirkişi heyeti bilimsel olarak lehlerine verdiği rapor doğrultusunda mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlattı.

Buna rağmen tekrar yeni bilirkişi heyeti atanarak yeni keşfin yapılmasını doğru bulmadıklarını belirten Arslan, şunları söyledi:

“Kentimizde son zamanlarda yaşam alanlarımıza ve özellikle yeşil alanlarımıza rant uğruna ciddi saldırılar yapılmaktadır. Ormanlarımız gençleştirme adı altında, özellikle Erdemli’de ardıç ağaçları maden ocakları arama çalışmaları için vahşice yok edilmektedir. MIP’nin mevcut limanı Atatürk Parkına doğru genişleme projesi bir rant projesidir. Bu proje hukuksuzdur ve kent yaşamına bir saldırı olup, Atatürk Parkının yok olmasına neden olacaktır. Mersin’in simgesi olan Atatürk Parkı kentimizin akciğerleri olup, halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alandır. Mersin’de tarihten gelen ve bir değer olan Atatürk Parkı sürekli halkın kullanımında olmuştur. Liman genişleme çalışmaları Atatürk Parkı’nın halk tarafından kullanımını engelleyecektir. Keşif heyetinden bilimsellikten doğadan ve halktan yana karar vermelerini talep ediyoruz. Atatürk Parkı Halkındır. Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Bundan sonra da mücadelemiz devam edecektir.”

Eyleme katılan Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin ise son zamanlarda limanda hiçbir şey gözetmeden büyütme çalışmaları yapıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Ana konteyner limanını pas geçerek yapılan büyütme çalışmaları gözü para ile bürümüş insanların gaspından başka bir şey değildir. Bu süre önce MERÇED, TMOBB İl Koordinasyon Kurulu ve Mimarlar odasını bu süreçte çağırıp polyannacılık oynamaya çalışsalar da bununla ilgili oyuna gelmeyeceğiz. Bu süreç insan yaşamına ve çevreye karşı olan bir süreçtir. Paranın ve rantın öne çıktığı bir kurgudur. Atatürk Parkını yok eden büyümenin önüne durulması gerekiyor.”

Yenişehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Akkaş ise “Kalbin yaşadığı yer akciğerdir. Akciğer olmazsa yaşayamazsınız. Atatürk Parkı Mersinlilerin kalbidir, ilk göz ağrısıdır. Buranın değişik amaçla kullanılmasına asla müsaade edilmemeli” diye konuştu.

AKTAY: “MERSİNLİNİN SABRINI DAHA FAZLA ZORLAMAYIN”

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ise şunları söyledi:

“Şehirler ve limanları bir bütündür. Bir şehrin liman işletmesi, o şehrin iradesini hiçe sayarak varlığını sürdüremez. Hiçbir liman işletmesi, hiçbir şirket, bir şehirle kavga ederek ayakta kalamaz. Hukukun, bilimin, Mersinlilerin onayını almadan, Mersin Limanını istediğiniz gibi büyütüp, genişletemezsiniz. Herkesin üzerinde uzlaştığı yeni bir liman yeri belirlenmişken, ‘Yatırım yapıyorum’ diyerek, Mersin’in şehir merkezini katledemezsiniz. Konteynerleri getirip şehrin ortasına yığamazsınız. Mersin’i ve bu ülkeyi, bir kâr ve rant alanı gibi görenler, şunu iyi bilsinler ki, bir dönemin sonuna geldik. Hiç kimse bu iktidarla ilişkilerine güvenmesin. Çevreye ve insan sağlığına zarar veren, kentsel dokuyu tahrip eden, akıl dışı, sözde yatırımlarla para kazanmanın devri kapanıyor. Gelin, Mersin’in ortak aklına, Mersinlinin vicdanına itibar edin. Şehircilik ilkelerine, kamu yararına aykırı olduğu mahkeme kararıyla tespit edilmiş bu projeden vazgeçin. Hukukun sınırlarını, Mersinlinin sabrını daha fazla zorlamayın.”

Basın açıklamasının ardından çevreciler Atatürk Parkı’nda Liman A kapısına kadar yürüyerek keşif heyetinin içeri girmesini bekledi. Çevreciler keşif heyeti araçlarla içeri girerken alkış tutarak “Atatürk Parkı halkındır halkın kalacak” sloganları attıktan sonra dağıldı. (ANKA)