birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNEY 02.06.2020 12:09

Mersin Tabip Odası'ndan bakanlığa 'şeffaf olun' çağrısı

Normalleşme için henüz erken olduğunu söyleyen Mersin Tabip Odası Şube Başkanı Dr. Mehmet Antmen, bakanlığa şeffaflık çağrısı yaptı

Mersin Tabip Odası'ndan bakanlığa 'şeffaf olun' çağrısı

Mersin Tabip Odası'nda 'normalleşme' sürecine dair değerlendirme yapıldı. Şube Başkanı Dr. Mehmet Antmen, yaptığı açıklamada şeffaf olun çağrısı yaptı.

"Covi-19 pandemisinin şehrimizde nasıl bir seyir izlediğine dair şaşırtıcı bilgiler ve haberler almaya devam ediyoruz" diyen Antmen, 15 Mayıs tarihine değin resmi olarak 248 vaka ve sekiz ölüm olayı bildirilmiş olmasına karşın 27 Mayıs tarihinde kaynağı belli olmayan bir şekilde yayınlanan bir haberde Mersin’de ölen insan sayısının 25 olduğu açıklandı.

Antmen, Tabip Odası olarak pandemi sürecinin yeterince bilimsel yönetilmediğini, yapılmaya çalışılanın algı yönetimi olduğunu vurguladı.

KAPALI YERLERDE MASKESİZ DOLAŞMAYIN

Özellikle henüz vaka sayılarında yeterli bir azalma sağlanmadan AVM’ler, ibadet yerleri gibi kapalı alanların açılmasının çok sakıncalı olduğuna değinen Antmen, İstanbul olmak üzere üç büyük şehirde giriş çıkışların serbest bırakılmasıyla, vaka yoğunluğunun tüm ülkeye yayacağını, bu anlamda da alınan tedbirlerin bilimsel ve sağlıkla ilgisi olmadığını ekonomik olduğunu iddia etti. sıkıntıların kaynağının bilgi aktarımında şeffaflık olmamasından kaynaklandığını belirtti.

SAĞLIKLI BİLGİLERE ULAŞAMIYORUZ

"Türkiye’deki hekimlerin tek birliği olan TTB ve Mersin’deki tüm hekimlerin tek meslek örgütü olan Mersin Tabip Odası olarak Çin’de, ABD’de, Rusya’daki vakaların demografik bilgilerine kolayca sahip olmamıza karşın, Türkiye’de ve Mersin’deki vakaların sayısına ulaşamadık" diyen Antmen sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu nedenle pandemide öncelikli korunması gereken sağlık çalışanları ve hekimlere yönelik yeterince önlem alınmasının önüne geçilmektedir. Bu durum aslında bugüne değin Türkiye’de ölen 23 hekim ve toplam 42 sağlık çalışanının nasıl bir ihmal ile karşı karşıya olduğunun çok somut bir göstergesidir. Bugüne değin sağlık çalışanlarına yönelik yeterli tedbirleri alamayan hükümet, kişisel koruyucu donanımların dağıtılmasında ve sağlık çalışanlarına ulaşmasında yeterince başarılı olamadı. Sağlık bakanlığı özellikle birinci basamağa yönelik hala hiçbir önlem almadığı gibi birinci basamağın iş yükünü arttıran pek çok uygulamayı da hayata geçirmeye başlamıştır.
Son alınan kararlarla 1 Haziran itibariyle normale dönüldüğünü hatırlatan Antmen,halkımızın şunu bilmesini istiyoruz, Covid-19 hala ciddi bir tehlikedir ve özellikle AVM gibi kapalı mekanlardan uzak durulmalı, maske, dezenfektan kullanımı, el hijyeni ve fiziksel mesafe gibi temel önlemlerden asla vazgeçilmemelidir.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Antmen açıklamanın sonunda bakanlığa şeffaflık çağrısında bulunarak taleplerini sıraladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bizimle iletişime geçin, bugüne dek yeterince yapılmamış olan pandemi yönetimini bundan sonra birlikte yapalım, vaka sayılarını ve bilgilerini kişisel bilgileri koruyarak bizimle paylaşın, bilgiler şeffaf olsun.
Bugüne dek ölen 42 sağlık çalışanı göz önünde bulundurularak Covid-19 nedeniyle ölen sağlık çalışanlarını meslek hastalığı ve iş kazası olarak değerlendirilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri bir an önce yapın. Başta meslektaşımız Dr. Erdinç Şahin olmak üzere,Covid-19 tedavisi almış, kliniği ve epidemiyolojisi Covid-19 olan ancak testi negatif çıktığı için tanı almadan defnedilen pek çok arkadaşımıza gerekli özeni gösterin ve çocuklarının, ailelerinin mağduriyetlerini giderin
Taleplerimiz halkın sağlık hakkı ve hekimlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik taleplerdir. Biz bugüne değin bu taleplerin takipçisi olduk ve bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol