birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Merve Kavakçı'ya Dışişleri Bakanlığı'nda yeni görev

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

SİYASET 13.08.2022 10:29
Merve Kavakçı'ya Dışişleri Bakanlığı'nda yeni görev
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Son olarak Malezya Büyükelçisi görevini yürüten ve 2 Haziran'da merkeze çekilen Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

Kavakçı, ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği gerekçesiyle 1999'da Türk vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra 3 Temmuz 2017'de tekrar Türk vatandaşlığına alınmıştı. Kavakçı, kısa süre sonra 25 Kasım 2017'de Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği'ne atandı. Kavakçı, 2 Haziran'da merkeze çekilmişti.

Atama, 12 Ağustos 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararında, "Dışişleri Bakanlığında açık bulunan Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliğine, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Karanamesinin 2 ve 3 üncü maddeleri gereğince Merve Safa KAVAKÇI atanmıştır" ifadeleriyle duyuruldu.

Merve Kavakçı, 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilerek TBMM'ye girmiş, o dönem Meclis'te takılması 'yasak' olan başörtüsünü taktığı için DSP'nin protestosuyla salondan çıkarılmıştı. Yemin töreni sırasında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Kavakçı'nın TBMM'de başörtüsü takmasına sert tepki göstermiş; "Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildirin" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun