birgün

17° AÇIK

Merve Kavakçı'ya Dışişleri Bakanlığı'nda yeni görev

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

SİYASET 13.08.2022 10:29
Merve Kavakçı'ya Dışişleri Bakanlığı'nda yeni görev
Abone Ol google-news

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.

Son olarak Malezya Büyükelçisi görevini yürüten ve 2 Haziran'da merkeze çekilen Merve Safa Kavakçı, Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliği'ne getirildi.

Kavakçı, ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği gerekçesiyle 1999'da Türk vatandaşlığından çıkarıldıktan sonra 3 Temmuz 2017'de tekrar Türk vatandaşlığına alınmıştı. Kavakçı, kısa süre sonra 25 Kasım 2017'de Kuala Lumpur (Malezya) Büyükelçiliği'ne atandı. Kavakçı, 2 Haziran'da merkeze çekilmişti.

Atama, 12 Ağustos 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararında, "Dışişleri Bakanlığında açık bulunan Dış Politika Danışma Kurulu Üyeliğine, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Karanamesinin 2 ve 3 üncü maddeleri gereğince Merve Safa KAVAKÇI atanmıştır" ifadeleriyle duyuruldu.

Merve Kavakçı, 1999 seçimlerinde Fazilet Partisi'nden milletvekili seçilerek TBMM'ye girmiş, o dönem Meclis'te takılması 'yasak' olan başörtüsünü taktığı için DSP'nin protestosuyla salondan çıkarılmıştı. Yemin töreni sırasında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Kavakçı'nın TBMM'de başörtüsü takmasına sert tepki göstermiş; "Burası devlete meydan okunacak yer değildir. Lütfen bu hanıma haddini bildirin" ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol