birgün

25° AZ BULUTLU

ARŞİV 10.12.2012 11:43

'Mesele İnci değil, İstanbul'un kimin olacağı'

İstanbul Beyoğlu’nun simgesi İnci Pastanesi, geçtiğimiz cuma günü zorla tahliye edilerek boşaltıldı. 68 yıllık bir tarihe sahip pastanenin tahliyesi sırasındaki direnciyle...

İstanbul Beyoğlu’nun simgesi İnci Pastanesi, geçtiğimiz cuma günü zorla tahliye edilerek boşaltıldı. 68 yıllık bir tarihe sahip pastanenin tahliyesi sırasındaki direnciyle dikkatleri çeken Av. Can Atalay gazetemize konuştu. Meselenin İnci Pastanesi olmadığını söyleyen Atalay, İstanbul, dar ve orta gelirli emekçi sınıfının mı yoksa para babalarının, zenginlerin kenti mi olacak, bütün mesele bu diyor!
Kentin el değiştirmesinin kural tanınmadan yapıldığını kaydeden Atalay; "Hukuk, emeğiyle geçinen yoksul insanların içinde kaybolması beklenen bir labirent, sadece egemenlerin işine yarasın diye kullanılan alelade bir alet değil. Hukuk bütün insanların yaşarken ürettiklerini, değerlerini, insanların ortak kazanımını korumak içindir" diyerek yaşananlara tepki gösteriyor.


HUKUK TERSYÜZ EDİLİYOR

Bugün, hukukun ters yüz edilerek bir takım göstermelik yasal düzenlemelerle uygulanan politikalara eklemlendiğini kaydeden Atalay, “Bir siyasi patronaj her şeye her biçimde karar vermeye ve insanların sosyalleşme biçimlerini belirlemeye çalışıyor. İnsanların nasıl sohbet edeceğine, nasıl sinemaya gideceğine, sinemanın nerede olacağına, alışveriş merkezinde mescit olup olmayacağına kadar her şeye karışılıyor” dedi. Bu müdahale ve belirlemelerin kabul edilemez olduğunu söyleyen Atalay’a göre buna karşı en etkili mücadele birlikte tavır almaktan geçiyor. MUSTAFA SERBES

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız