birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.10.2020 07:16

Meslek örgütleri yetkilileri uyardı: Sağlık çalışanları tükenirse yerleri doldurulamaz

Ülkenin dört bir yanında “Tükeniyor, ölüyoruz” çığlığı ile eylem yapan sağlık çalışanlarına iktidar kulaklarını tıkadı. TTB ve TPD çalışma saatlerinin uzunluğu ve kişisel koruyucu ekipmanlarda yaşanan sorunlara dikkat çekti: Sağlık çalışanlarının tükenmeleri toplum sağlığı sorunu olarak baş gösterecek.

Meslek örgütleri yetkilileri uyardı: Sağlık çalışanları tükenirse yerleri doldurulamaz

BirGün ANKARA

Salgınla en önde mücadele eden sağlık çalışanları tükeniyor. Salgının başladığı mart ayından bu yana 110’u aşkın sağlık çalışanı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi; enfekte sayısı ise 40 binin üzerinde. Virüsle mücadelede yalnız bırakıldıklarını dile getiren sağlık çalışanları, ülkenin dört bir yanından iktidara yanlış salgın politikalarından vazgeçmeleri yönünde çağrıda bulunuyor. İktidar ise bu çağrıya kulaklarını tıkıyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) sağlık çalışanlarının tükendiğine dikkati çeken online bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur, TPD Başkanı Dr. Ömer Böke ve TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörü Dr. Kerem Laçiner katıldı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Fincancı, ülkenin dört bir yanında birçok sağlık emekçisinin “Tükeniyoruz” çığlığı ile eylem yaptığına değinerek, dinlenme alanı olamayan çalışma ortamının, kişisel koruyucu ekipman eksikliğinin yanı sıra şiddete maruz kalmanın tükenmeye neden olduğunun altını çizdi.

YÜK ARTTI

Ortak açıklamayı okuyan TPD Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi Koordinatörü Dr. Kerem Laçiner ise sağlık çalışanlarının her geçen gün yükünün artığına dikkat çekti: “Sağlık çalışanları Covid-19 hastalığına toplumdan 14 kat daha sık yakalanıyor. Çalışma koşulları ve ücretlerinde bir iyileşme olmadığı gibi saygı göremeyip idareciler tarafından ‘kendilerini hastalandırmak’la suçlanıyor. Sağlık çalışanlarının ne beden enerjisi ne ruhsal gücü sonsuzdur. Sağlık çalışanlarının tükenmesi, toplum sağlığı için Covid-19 kadar önemli bir sorundur.”


TÜKENEREK ÖLÜYORLAR

Tükenmişlik kavramının kişinin bedensel ve ruhsal enerji kaynaklarının bitmesini ifade ettiğini söyleyen Laçiner, şunları dile getirdi:

“Sağlık çalışanlarının yaşam ile ölüm arasında bıçak sırtında çalışması ve gittikçe artış gösteren şiddet görme riski nedeniyle tükenmişlik olasılığı yüksekti. Küresel salgınla birlikte aile bireylerine, yakınlarına virüs bulaşma ve hastalanma riskinin de yükü eklendi. Sağlıkçılar, bulaştırıcı olup olmadığı kaygısı içinde kaldı. Aile bireylerinden ayrı yaşama ya da aynı evin içinde uzakta durma gibi nedenler de tükenmişliği artırdı. Hastalanan sağlık çalışanlarının göreve dönmelerinin hemen ardından ani ölümleriyle karşılaşılması, tıbbi yönden ‘göreve başlama’ ölçütlerinin uygulanmasında duyarlık gösterilmediğinin göstergelerinden oldu. Pek çok ilde toplu istifalar olurken pek çok çalışan da emekliye ayrıldı ve bu dönemde intihar oranlarında artış oldu.”

***

Ruh hekimleri pratisyen olarak görevlendirildi

Çin ve İtalya’da hayata geçen uygulamalar ile ruh sağlığı destek sisteminin ne kadar önemli olduğunun ortaya konulduğunun altını çizen Laçiner, şöyle konuştu:

“Ülkemizde ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ve asistanı hekimler pandemi servislerinde pratisyen hekim olarak görevlendirildi. Bu uygulama, çok sayıda uzman adayının eksik eğitimine yol açtı, ruh sağlığı sorunu olan bireylerin tedavilerinde aksamalara neden oldu. Bu uygulama ile ruh hekimlerinin, sağlık çalışanlarının hastane içinde ruh sağlığını yükseltme, tükenmeyi önleme için program hazırlama ve uygulama olanağını da ortadan kaldırdı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol