birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

‘Meşru değilsiniz’ eylemine polis saldırdı

GÜNCEL 21.05.2017 16:42
‘Meşru değilsiniz’ eylemine polis saldırdı
Abone Ol google-news

ZEYNEP KURAY

İstanbul Hayır Meclislerinin başkanlığa ilk adım olan AKP 3. Olağanüstü kongresini protesto etmek için "Meşru değilsiniz" şiarıyla Kadıköy’de gerçekleştirdiği yürüyüşe polis saldırdı. Tüm engellere rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na kadar yürüyen kitle, tek adamlık sisteme geçit vermeyeceklerini vurguladılar.

Referandumun şaibeli sonuçlarına rağmen gerçekleştirilen AKP 3. Olağanüstü kongresi Kadıköy’de protesto eden İstanbul Hayır Meclislerine polis saldırdı. Süreyya Operası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi “ Meşru değilsiniz” sloganıyla başkanlık sistemine geçit vermeyeceklerini vurguladılar. HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanı Ercan Demir, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Liseli gençler destek verdiği eylemde, “Meşru değilsiniz” yazılı pankart ile dövizlerin taşındı. “Hayır kazandık”, “AKP başkanı Cumhurun değil”, “Susma haykır başkanlığa hayır”, “Direne direne kazanacağız” sloganı eşliğinde yürüyüşe geçen kitleye polis içi toz biber olan plastik mermilerle saldırdı. Kısa süreli bir koşuşturma yaşandığı Kadıköy sokaklarına Barlar Sokağında bir kafe ‘de oturan ve polise tepki gösteren bir gencin darp edildiği öğrenildi. Müdahale sonrası tekrar bir araya gelen kitle, tüm engellemelere rağmen Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na sloganlar eşliğinde yürüdü. Parkta İstanbul Hayır Meclisleri adına açıklamayı Şeyda Gümüşay okudu.

TEK ADAM REJİMİNE KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTME ÇAĞRISI

“Sokak sokak çalışarak kazandığımız Hayır’ımız 16 Nisan akşamı hileyle gasp edildi” diyerek sözlerine başlayan Gümüşay, yurttaşların silahların gölgesinde oy kullanmaya gittiği ve 2,5 milyon mühürsüz oy pusulasının geçerli sayıldığı referandumun meşru olmadığını vurguladı. On binlerce insanın hukuksuz bir biçimde işlerinden eden KHK’larla; tutuklanan gazeteciler ve milletvekilleriyle, belediyelere atanan kayyımlarla kurumsallaşmış OHAL düzenin meşru olmadığını hatırlatan Gümüşay, kaybettiklerinin farkında olanların demokrasi ve tarafsızlık iddialarıyla hızlıca kongre düzenleyerek meşru olmayan bir başkanlık sisteminin ilk adamını atmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Tek adam rejimi dayatmasına karşı mücadeleyi büyütme çağrısında bulunan Gümüşay, “Gelin, hileyle dayatılan tek adam rejimine “Meşru değilsiniz” sözünü daha da güçlü haykıralım, Gelin, demokratik bir ülke için Hayır Meclislerini hep beraber büyütelim, Hayır bitmedi mücadeleye devam” dedi.

mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290024-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290025-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290026-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290027-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290028-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290029-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290030-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290031-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290032-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290033-1.mesru-degilsiniz-eylemine-polis-saldirdi-290034-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol