birgün

19° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 18.09.2020 08:46

Metal fırtına davasında beraat

Metal fırtına davasında beraat

Haber Merkezi

Bursa’da Mayıs 2015’te başlayan ve ‘metal fırtına’ olarak da bilinen büyük işçi direnişi sırasında gözaltına alınan Metal İşçileri Birliği (MİB) gönüllüsü 11 kişi, yargılandıkları davadan beraat etti.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yargılanan 11 kişi, metal işçilerinin fabrikalarda üretimi durdurduğu günlerde, 20 Mayıs sabahı gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar mevcut gözaltı süresi aşılarak 5 gün boyunca emniyette tutulmuş, ardından çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılmışlardı.

Gözaltındakiler hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlemek, yönetmek, bunların hareketlerine katılmak’ suçlamalarıyla dava açılmıştı.

MİB gönüllüleri, yaptıkları savunmalarda bu davanın tümüyle politik olduğunu, metal işçilerinin haklı direnişinin kırılmak istendiğini vurgulamıştı. Beş yıl süren dava, tüm sanıkların beraatıyla sonuçlandı. Mahkeme gerekçeli kararında, metal işçilerinin eyleminin sendikal hak ve özgürlükler ile toplantı ve gösteri hakkı bakımından değerlendirilmesi gerektiğini, atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını vurguladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız