birgün

9° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 12.03.2018 09:32

Metal işçisi kadınlar Maltepe’de buluştu

Metal işçisi kadınlar Maltepe’de buluştu

Birleşik Metal-İş Sendikası, 8 Mart haftasında işyerlerinde düzenlediği etkinliklerin sonuncusunu dün İstanbul’da gerçekleştirdi. Maltepe Belediyesi Küçükyalı Evlendirme Dairesi’nde düzenlenen etkinliğe 350 kadın işçi katıldı.
Etkinlikte konuşan Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Türkiye’de her 10 kadından yalnızca 3’ünün çalıştığına, üstelik kadınların yarıya yakınının kayıt dışı çalıştırıldığına dikkat çekti. Serdaroğlu, “Kadının özgürleşmesi karanlıkları ve yoksullukları dağıtacak en büyük güçtür. Kadınlara ve tüm muhaliflere yönelik inşa edilmeye çalışılan rejim ne kadar sertleşiyorsa mücadele de o kadar kadınlaşmalıdır” dedi.

Birleşik Metal-İş Genel Sekreter Yardımcısı Nuran Gülenç de kadın komisyonlarının sendikalarda kadınların güçlenmesi için önemli araçlar olduğuna dikkat çekti. Sendika yönetiminin Küresel Sendika Industriall’un şiddet ve tacize karşı taahhütnamesini imzaladığını hatırlatan Gülenç, bu yıl bu taahhütname doğrultusunda işyerlerinde şiddete ve tacize karşı farkındalığı artırmaya dönük çalışmalar yapacaklarını belirtti.Etkinlik, Bilkar’ın tiyatro oyunu ve konserinin ardından sona erdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol