birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.12.2021 08:07

Metal işçisinden patronlara rest

130 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme pazarlığında işçi, “Emeğimiz kelepire düşmeyecek” dedi. Yüzde 12 zam dayatmasına karşı Birleşik Metal-İş Sendikası örgütlü olduğu fabrikalarda eylemler düzenledi.

Metal işçisinden patronlara rest

EMEK SERVİSİ

Birleşik Metal ve Türk Metal’in MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) ile yürüttüğü toplu sözleşme sürecinde kritik noktaya gelindi.İşverenin önceki gün yüzde 12 zam teklifine karşı sendikalar masadan kalktı. Metal işkolunda 130 bin işçiyi ilgilendiren ve 2 yıllık yapılan sözleşmede süreç arabulucuya gitti. Sendikalar MESS’i sert bir dille uyararak önerilen zammın işçinin aklıyla dalga geçmek olduğunu belirtti.


Birleşik Metal-İş Sendikası ise dün örgütlü olduğu tüm işyerlerinde eylemler gerçekleştirdi. İstanbul, Kocaeli, İzmir, Eskişehir ve Bursa başta olmak üzere pek çok ilde metal fabrikaları makine sesi yerine ‘İşçiler açken patronlara huzur yok’ sloganlarıyla çınladı.

MESS’in teklifinin kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada “İnsanca yaşam ücreti beklerken yapılan öneri tahammül edilemez. Emeğimiz kelepire satılamayacak” denildi. Açıklamalar sonrası ‘MESS şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz’ sloganları atıldı.

HAKLAR GERİ ALINMAK İSTENDİ

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu sözleşme sürecini şöyle anlattı: “Yapılan 5 toplantıda, değişiklik önerdiğimiz hiçbir madde kabul edilmedi. Dolayısıyla MESS, bugüne kadar hiçbir talebimizi kabul etmemiştir. Diğer yandan değişiklik önermediğimiz bazı maddeler bile kabul edilmemiş, tersine MESS tarafından karşı teklifler verilerek, mevcut haklar geriye götürülmek istenmiştir.”

İşçinin taleplerini hatırlatan Serdaroğlu şöyle dedi: “MESS, ilk 6 ay için yüzde 12 zam önerdi. Sendikamızın talebi yüzde 30,89. Bu teklif, ekonomik şartlara uygun değil. Resmi enflasyonun hiçbir gerçekliğinin olmadığı ortada. Dolayısıyla, resmi enflasyonu referans alarak yapılan tekliflerin kabul edilmesi söz konusu olamaz. İşçiler sürekli yoksullaşmakta ve reel ücret kaybı giderek artmakta. İşverenler, yüksek oranda kâr elde etmeyi sürdürüyor. İşçinin emeğinin karşılığının ödenmesinin zamanı gelmiştir.” Serdaroğlu, sendikanın başkanlar kurulunun bugün toplanacağını ve mücadele hattının çizileceğini söyledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol