birgün

23° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.01.2018 13:36

Metalde büyük grev 2 Şubat'ta başlıyor

Türk Metal'in ardından Birleşik Metal-İş Sendikası da 2 Şubat'ta greve çıkacağını açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Serdaroğlu, "Eğer grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağız" dedi

Metalde büyük grev 2 Şubat'ta başlıyor

Metal işkolunda 130 bin işçinin grev tarihi belli oldu. Türk Metal’in ardından Birleşik Metal-İş Sendikası da 2 Şubat’ta greve çıkacağını açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat’ta hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

Birleşik Metal-İş Sendikası, bu sabah İstanbul Taksim’de basın toplantısı düzenledi. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan’ın da destek verdiği açıklamaya, Birleşik Metal-İş yöneticileri ile işyerleri temsilcileri katıldı.

MESS sefalet zammı önerdi

Toplantıda konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürütülen 2017 dönemi grup toplu sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlandığını hatırlatarak, kendilerinin ilk altı ay için yüzde 30,47’lik bir artışla net 695 lira zam talep ettiğini, MESS’in ise yüzde 6,40 oranında, yani yaklaşık 140 lira zam önerdiğini belirtti.

Bu teklifin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, “OHAL’e ve hükümete sırtını dayayan MESS, işçilere sefalet ücreti önerme cüretini gösterebildi. Üstelik MESS sadece sefalet ücreti ve üç yıllık yürürlük süresi dayatmıyor, ayrıca birçok idari maddede de kazanılmış haklardan geri adım istiyor. İkramiyelerde gedik açmak, kıdem ve ihbar hakkında artı kazanımları ortadan kaldırmak, deneme süresini uzatmak istiyor” dedi.

MESS’in ayrıca 8 Mart’ta kadın üyeler, 3 Aralık’ta engelli işçiler için talep edilen ücretli izin hakkını kabul etmediğini, kiralık işçiliği engelleme amaçlı madde önerisine karşılık esnek çalışmayı yaygınlaştıracak tekliflerle geldiğini, işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair talepleri reddettiğini belirten Serdaroğlu, “Bunlar da bizim kırmızı çizgilerimiz” ifadelerini kullandı.

Grev yasağını tanımayacağız

AKP hükümetleri döneminde 13, OHAL döneminde ise 5 işyerinde grevlerin yasaklandığına dikkat çeken Serdaroğlu, şöyle devam etti:

“Üç sendikanın 130 bin işçiyi kapsayan grevi, Bakanlar Kurulu kararı ile yasaklanma tehdidi altında. Bu büyük bir saldırı anlamına gelecektir. Önümüzdeki günler birçok gelişmeye, saldırıya açık. Bu nedenle Birleşik Metal-İş olarak yasaklama ihtimaline karşı, işçi sınıfının ortak kazanımı için ortak mücadelesini önemsedik ve önerdik. Greve ortak çıkmayı ve grev yasağına karşı ortaklaşa direnmeyi önerdik.

Ancak gelinen noktada diğer sendikalardan bu konuda resmi yanıt gelmese de tüm metal işçileri bu çağrımızı destekliyor. Bu nedenle, işçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığıyla bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz. Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun.”

Serdaroğlu'nun bu açıklamasını alkışlarla karşılayan işçiler, "Grev haktır engellenemez", "Direne direne, direnişten zafere", "İşgal, grev, direniş" sloganları attı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol