Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre bugün yurt genelinde açık bir hava bekleniyor. Sıcaklıklar 4-8 derece yükselirken Marmara, Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde sağanak tahmin ediliyor. Fırtınanın hızı ise 10 kentte 70 kilometreyi bulacağı belirtiliyor. Meteoroloji'den İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa için 'sarı' alarm verildi.

Meteoroloji'den kritik uyarı: İstanbul dahil 10 kent için 'sarı' alarm

Meteoroloji günlük raporunda bazı illere yoğun kar yağışı uyarısında bulunurken Doğu Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli rüzgar açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada; ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Marmara'nın kuzeyi ile Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve Batman çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Muş'ta kuvvetli, Ağrı, Bitlis, Iğdır'ın yüksekleri, Kars'ın güneyi, Van, Hakkari, Şırnak ve yüksek kesimleri başta olmak üzere Siirt'te yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bugün Marmara ve Ege bölgelerinde rüzgarın, güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli, İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Manisa çevrelerinde kuvvetli yer yer hamleli fırtına (50-70 km/saat, yüksek kesimlerde 70-80 km/saat) şeklinde eseceği bildirildi.

Lodos bugün saat 09.00'dan, pazar günü saat 06.00'ya kadar sürecek. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların, bu akşam ve gece saatlerinde Van ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, tipi, çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında güney ve güneybatı, Doğu Anadolu'nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi yaşanabilecek olumsuzlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

10 KENT İÇİN 'SARI' ALARM

Meteoroloji tarafından 'sarı' alarm verilen illerimiz şöyle: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmir ve Manisa.

Sarı kodlu uyarı nedir?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Yapılan son tahminlere göre illerimizde beklenen sıcaklıklar ve hava durumu ise şöyle olacak:

ANKARA: 16, Genellikle parçalı, akşam saatlerinde çok bulutlu.

İSTANBUL: 18, Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde batı çevreleri, gece il geneli yağmur ve sağanak yağışlı.

İZMİR: 20, Çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.

KOCAELİ: 22, Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı.

BURSA: 23, Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı.

EDİRNE: 21, Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı.

MANİSA: 21, Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı.

ADANA: 19, Parçalı zamanla çok bulutlu.

ANTALYA: 18, Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kıyı kesimleri, akşam saatlerinden itibaren il geneli sağanak yağışlı.

HATAY: 18, Parçalı zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kıyı kesimleri, akşam saatlerinden itibaren il geneli sağanak yağışlı.

MARAŞ: 16, Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren güney kesimleri sağanak yağışlı.

ESKİŞEHİR: 18, Genellikle parçalı, akşam ve gece saatlerinde çok bulutlu.

KONYA: 18, Genellikle parçalı, akşam ve gece saatlerinde çok bulutlu.

BOLU: 17, Parçalı zamanla çok bulutlu.

KASTAMONU: 17, Parçalı zamanla çok bulutlu.

SAMSUN: 17, Parçalı ve çok bulutlu.

TRABZON: 12, Parçalı bulutlu.

ELAZIĞ: 11, Parçalı bulutlu.

ERZURUM: 3, Parçalı bulutlu.

KARS: 4, Parçalı bulutlu.

MALATYA: 14, Parçalı bulutlu.

DİYARBAKIR: 13, Parçalı bulutlu.

GAZİANTEP: 15, Genellikle parçalı, akşam saatlerinden itibaren çok bulutlu.

ŞANLIURFA: 14, Parçalı bulutlu.

SİİRT: 8, Parçalı bulutlu.