birgün

13° AÇIK

Meteoroloji'den 'toz taşınımı' uyarısı: Hafta sonu da devam edecek

Meteoroloji Uzmanı Abdullah Macit, Afrika kaynaklı toz taşınımıyla ilgili açıklama yaptı. Kuvvetli rüzgarların Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de etkisini hafta sonu da devam ettireceğini söyleyen Macit, pazar günü akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesinin beklendiğini bildirdi. Macit, vatandaşları olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

GÜNCEL 02.04.2022 12:46
Meteoroloji'den 'toz taşınımı' uyarısı: Hafta sonu da devam edecek
Abone Ol google-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce, 30-31 Mart'ta Marmara, Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımına ilişkin uyarıda bulunuldu.

Kuzey Afrika üzerindeki alçak basınç merkezinin Avrupa üzerine hareketi ile Türkiye'nin batı kesimlerinde, özellikle yüksek seviyelerde toz taşınımları görüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlügünde görevli Meteoroloji Uzmanı Macit, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, kuvvetli rüzgarların Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'de etkisini hafta sonu da devam ettireceğini söyledi.

Macit, "Rüzgarların kuvvetinin pazar günü 90 kilometreye kadar çıkmasını bekliyoruz. Pazar günü akşam saatlerinden itibaren rüzgarla beraber toz taşınımı da etkisini yitirecek." dedi.

Macit, toz taşınımı nedeniyle meydana gelebilecek görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklindeki yağış gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara dikkatli ve tedbirli olmaları uyarısında bulundu.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol