birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SPOR 24.08.2021 14:23

Metin Kurt’un vedasının üzerinden 9 yıl geçti: “Futbol borsada değil, arsada güzel”

Türkiye’nin efsane futbolcularından Metin Kurt’un hayata vedasının üzerinden 9 yıl geçti. “Futbol borsada değil, arsada güzel” diyerek endüstriyel futbola çalım atan ‘Çizgi Metin’, politik duruşu ve benimsediği ahlaki ilkelerle farklı bir futbol anlayışını temsil ediyordu.

Metin Kurt’un vedasının üzerinden 9 yıl geçti: “Futbol borsada değil, arsada güzel”

Türkiye futbolunun efsane ‘sol açığı’ Metin Kurt’un 24 Ağustos 2012’de kalp yetmezliğinden hayata veda edişinin üzerinden 9 yıl geçti.

Kurt, ailesinin geçim sıkıntısı sebebiyle lise öğrenimi sırasında İstanbul'daki amatör spor kulüplerinde futbol oynamaya başladı. Abisi İsmail Kurt da bu dönemde ünlü bir futbolcuydu.

İlk profesyonel transferini Altay'a giderek yapan Kurt, aynı yıl Türkiye Kupası finali ve Cumhurbaşkanlığı Kupası gibi önemli mücadelelerde sahada boy gösterdi.

Altay'dan ayrılmak istememesine rağmen abisinin PTT ile onun için anlaşmasından sonra Metin Kurt da PTT'ye transfer oldu. PTT’de Tamer Güney yönetiminde yıldızı parlayan Kurt, Galatasaray'a önce kiralık gitti ve daha sonra Ankara'ya dönmedi.

Sarı-kırmızılılarda özellikle Brian Birch yönetiminde şampiyonluklar yaşayan takımın değişmezleri arasında yer alan Kurt, bu dönemde milli takımda da görev aldı.

Ancak Kurt, dürüst kişiliği, özlük haklarını araması ve sendikal faaliyet girişimleri yüzünden Galatasaray’dan uzaklaştırıldı. Daha sonra Kurt, Kayserispor'da forma giydi ve burada futbolu bıraktı.

HAK MÜCADELESİ İÇİN TER DÖKTÜ

64 yaşında hayata gözlerini yuman Kurt, politik duruşu ve ahlaki ilkeleriyle farklı bir spor kültürünü ve futbol anlayışını temsil ediyordu.

Futbol alanında sendika ve hak mücadelesi yapmak için Spor-Sen ve Devrimci Spor Emekçileri Sendikası gibi farklı örgütlere kuruculuk etti.

Spor yaptığı dönemden itibaren solcu, devrimci kişiliğiyle bilinen ve “Futbol borsada değil, arsada güzel” diyerek endüstriyel futbola çalım atan Metin Kurt, 2011 Türkiye genel seçimlerinde TKP listelerinden İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

Futbolcu, “Sahada halka en yakın yer neresi? Çizgi! Başka nerede oynayacaktım?” şeklindeki esprili anlatımı nedeniyle halk arasında ‘Çizgi Metin’ olarak biliniyordu.

Kesmeşeker grubunun, Metin Kurt için seslendirdiği “Metin Kurt yalnızlığı” adlı bir parçası bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol