Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ihale edilen Bursa’daki Bursaray Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi metro hattı inşaatı yargının yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam ediyor. CHP İl Başkanı Karaca, “Hukuk hiçe sayılıyor” dedi

Metro inşaatında hukuk hiçe sayıldı: Şirketler yargı kararına rağmen çalışıyor

Haber Merkezi

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ikinci kez ihale edilen Bursaray Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi metro hattı inşaatının idari yargının yürütmeyi durdurma kararına rağmen devam etmesine tepki gösterdi. Karaca, "Hukuk hiçe sayılıyor, idari yargının kararına rağmen çalışma devam ediyor. Şu anda bunun tespitini yapıyoruz. Yeni ihalenin tüm firmalara açık olması gerekiyor. Bu konunun takipçisiyiz, takip edeceğiz" dedi.

İki kez üst üste Söğüt-Taşyapı ortaklığına verilen Bursaray Emek-YHT Gar-Şehir Hastanesi hattı yapım ihalesi şantiye girişinde İl Sekreteri Av. Turgut Özkan, İl Başkan yardımcıları Av. Baran Güneş ve Av. Yağmur Sezgin Hoş ile birlikte incelemelerde bulunan Başkan Karaca, bu firmaya fazladan ödeme yapılıp yapılmadığının açıklanmasını istedi.

METRO İNŞAATINDA HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR

“İdari yargının kararına rağmen firma iş planında hiçbir değişiklik yapmaksızın çalışmaya devam ediyor. Hukuk hiçe sayılıyor. Bu konunun takipçisiyiz, takip edeceğiz" diyen CHP’li Karaca şunları söyledi:

"Bir süredir Bursa ve Türkiye gündeminde olan Bursa Emek Şehir Hastanesi Metro inşaatı ile ilgili yaşanan hukuksuzluk halâ devam ediyor. Bu bölgede birinci yanlış hemen yanı başımızda bulunan Bursa Şehir Hastanesi’nin şehrin 20 kilometre dışına yapılmasıyla başladı. Kesintisiz ulaşım vatandaşın tabii ki hakkıdır. Bu yanlışa başka yanlışlar eklenmemesi için bütün Bursa kamuoyu 6.1 kilometrelik bu hat için destek verdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı birkaç yıl önce Bursa raylı sisteminin son istasyonu olan Emek’ten Şehir Hastanesi’ne hattın uzayacağını açıklayınca hiçbirimiz karşı çıkmamıştık.

Maliyet olarak 600 milyon lira dedi. Bütün kent dinamikleri destek vermişti. Bir noktadan sonra yapılan ihalede 1 milyar 657 milyona çıkınca doğal olarak tüm kesimlerin tepkisini çekti. Ne oldu da arttı derken idari yargı burada bu ihaleyi iptal etti. Hepimiz burada adaletin sağlanacağını düşünerek sevinmiştik. Fakat 1 ay sonra yapılan ikinci ihalede aynı firmaya bu kez 350 milyon daha fark verilerek 1 milyar 950 milyona ihale edildi. İdari yargı ikinci kez ihaleyi durdurdu. Burada iki sorun yaşıyoruz. Bir tanesi hukuksuzluk bir tanesi de kaygı. Bu ihalenin iptaline sevinecek miyiz üzülecek miyiz? Bu kez aynı firmaya 2.5-3 milyara mı verilecek. Yoksa gerçekten açık bir ihale yapılarak buradaki kamu zararı giderilecek mi?"

metro-insaatinda-hukuk-hice-sayildi-sirketler-yargi-kararina-ragmen-calisiyor-941685-1.

SÖĞÜT İNŞAAT VE TAŞYAPI İŞ ORTAKLIĞI

Metro inşaatı yürütmeyi durdurma kararına rağmen Söğüt-Taşyapı ortaklığı tarafından yapılıyor. Bu iki şirketin geçmişleri ise oldukça dikkat çekici.

Söğüt İnşaat’ın yıldızı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) eski başkanı AKP'li Melih Gökçek döneminde hızla parladı. Gökçek döneminde ABB’nin gerçekleştirdiği çok sayıda ihaleyi Söğüt İnşaat aldı. Söğüt İnşaat’ın AKP’li Gökçek döneminde ABB’den aldığı sadece 8 ihalenin güncel değeri 12,3 milyar TL’yi buluyor.

DOLMUŞÇULUK YAPARKEN YOLU GÖKÇEK İLE KESİŞTİ

Ankara’da hemen her belediye ihalesinde ismi öne çıkan Söğüt İnşaat’ın sahibi ise Mustafa Akan. Ankara’da dolmuşçuluk yaparken yolu Melih Gökçek ile kesişince kaderi değişen Mustafa Akan’ın şirketi Söğüt İnşaat’a ABB Belediye Meclisi kararları ile çok sayıda haksız emsal artışı da sağlandı. Belediyeden milyonlarca liralık arsa ihaleleri alan şirket, Gökçek döneminde belediyenin içme suyu, kanalizasyon ve asfalt ihalelerinin büyük çoğunluğunu aldı. Söğüt İnşaat, belediyeden aldığı ihalelerle sermayesini katlayarak artırdı.

17-25 ARALIK'TA GÖZALTINA ALINDI

Milyonlarca liralık ihalenin verildiği iş ortaklığı içerisinde yer alan bir diğer şirke ise Taşyapı İnşaat. Şirketin sahibi Emrullah Turanlı ise 17 -25 Aralık operasyonunda da gözaltına alınan isimler arasında yer alıyor. Turanlı, elemanlarıyla yaptığı telefon görüşmelerinin sonucunda gözaltına alındığını ifade ederek, "Bana isnat edilen suç, iki işimle ilgili kendim ve elemanlarımla yaptığım görüşmelerin takibidir. İmarlı arazilerimin ruhsat almak için takip ettiğimiz işlerle ilgili olarak takibe takılmışız” demişti.