birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Metropoll anketi: Sizce TÜİK mi, ENAG mı enflasyonu doğru veriyor?

Metropoll Araştırma'nın anketine katılan seçmenin yüzde 69'u TÜİK'in açıkladığı yıllık enflasyon rakamları yerine bağımsız araştırma kuruluşu ENAG'ın rakamlarına güvendiğini ifade etti. AKP'lilerin çoğunluğunun da ENAG'ı seçmesi dikkat çekti.

GÜNCEL 01.07.2022 20:21
Metropoll anketi: Sizce TÜİK mi, ENAG mı enflasyonu doğru veriyor?
Abone Ol google-news

Kamuoyunda tartışma konusu olan TÜİK rakamlarının güvenirliği konusunda yapılan araştırmanın sonuçları paylaşıldı. Metropoll Araştırma’nın Türkiye'nin Nabzı Haziran 2022 anketinde seçmene “Son bir yıllık enflasyon sizce ne kadar?” sorusu yöneltildi.

Ankete katılan seçmenin yüzde 69'u, ‘ENAG'ın açıkladığı yüzde 160’lık yıllık enflasyona inandığını’, TÜİK rakamlarına inanmadığını gösterdi. Ankete katılan seçmenin sadece yüzde 23,9'u TÜİK'in rakamlarına güvendiğini ifade etti.

AKP’LİLERİN ORANI DİKKAT ÇEKTİ

Ankete katılan AKP'lilerin yüzde 45,8'inin “ENAG'ın açıkladığı yüzde 160, son bir yılın enflasyonudur” demesi dikkat çekti. AKP'lilerin yüzde 42,6'si ise “TÜİK'in açıkladığı yüzde 74 yıllık enflasyon” oranına güvendiğini ifade etti.

MHP'de ise seçmenin yüzde 39,6’sı “ENAG'ın açıkladığı yüzde 160 yıllık enflasyondur” derken, yüzde 49'u TÜİK’in rakamlarını seçti.

Diğer parti seçmenleri büyük oranda ENAG'ın rakamlarının yıllık enflasyon olduğu yönünde görüşünü belli etti.

metropoll-anketi-sizce-tuik-mi-enag-mi-enflasyonu-dogru-veriyor-1035999-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol