birgün

27° AÇIK

BİRGÜN EGE 16.07.2021 10:12

Mevsimlik tarım işçileri ekmeğinin peşinde

Mevsimlik tarım işçileri ekmeğinin peşinde

BirGün EGE

Güneydoğu Anadolu'dan her yıl İzmir'in Ödemiş ilçesine gelen ve tarlalarda çalışan mevsimlik tarım işçileri, kavurucu sıcağın altında saatlerce çalışarak ekmeğini kazanıyor. Sezon bitiminde memleketlerine geri dönen işçiler, "Artık geldiğimiz yerde yaşamasını öğrendik. Derme çatma çadırlarda ve taşıma elektrik ve su ile günümüzü tamamlıyoruz" diyor.

Mevsimlik tarım işçileri, her yaz mevsiminde Güneydoğu Anadolu'dan Ege Bölgesine gelerek hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Memleketlerinde iş bulamayan ve Ege'ye doğru gelen işçiler, kurulan çadırlarda kalarak günlerini geçiriyor.

İzmir'in Ödemiş ilçesindeki tarım işçileri de, kavurucu sıcaklarda salatalık tarlalarında ekmeğini kazanıyor. Birkaç yıldır batı bölgelerine gelen işçilerden Ferhat Akdemir, nisan ayı gibi Urfa’dan yola çıkarak önce Adana’ya gittiklerini ifade ederek, "Oradaki işlerin ardından Ege Bölgesine geliyoruz. Bu yıl da ailecek Ödemiş’e gelip, turşuluk salatalık işinde çalışıyoruz. Bölgede bizim gibi çok sayıda aile var” şeklinde konuştu. İHA’dan Onur Şahan’ın haberine göre, çoluk çocuk çalışma alanlarına taşındıklarını söyleyen Akdemir, “Artık geldiğimiz yerde yaşamasını öğrendik. Derme çatma çadırlarda ve taşıma elektrik ve su ile günümüzü tamamlıyoruz. Bir bölgede iş bitti mi başka bölgeye taşınıyoruz. Nisan ayı gibi Urfa’dan çıkıyoruz. Ben de aslında üniversite eğitimi alıyorum. Gittiğimiz yerlerde derslerimi imkân bulabilirsem bilgisayar ortamından takip etmeye çalışıyorum." BirGün EGE

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol